17/05/2023
Sintrim Team 24 8 24 14 - 70 -
Monstars 15 18 16 18 - 67 -

Πήραν την πρόκριση οι Sintrim Team!

Οι Sintrim Team μπήκαν δυνατά στον αγώνα και επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Τερζίδη και του Τουρόγλου να δίνουν το προβάδισμα στην ομαδα τους. Οι Monstars απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Αργυρίου και του Στράντζαλη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω το σκορ με 24-15.

Στην δεύτερη περίοδο οι Monstars ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τον Αντώνη Αγατσιώτη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Sintrim Team βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Σταυρίδη και τον Μεγαλόπουλο, όμως τους στοίχησε η αδυναμία τους να προστατέψουν την ρακέτα με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο 32-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Sintrim Team μπήκαν αποφασισμένοι να περάσουν ξανά μπροστά και τα κατάφεραν με τον Σαλαβάτη και τον Τερζίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Monstars δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ, με τον Καντζαρίδη και τον Κωνσταντίνου διαμορφώνοντας το 56-49.

Στην τέταρτη περίοδο οι Monstars τα έδωσαν όλα για να πάρουν την νίκη, με τον Κωνσταντίνο Αγατσιώτη και τον Στράντζαλη να βγαλινουν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους, όμως οι Sintrim Team έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση πήραν την νίκη με το τελικό 70-67.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Τερζίδης με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Για τους Monstars ξεχώρισε ο Αντώνης Αγατσιώτης με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Sintrim Team: Καρακώστας, Τερζίδης 22(2), Λιβέρης 4, Μαυράκης, Τουρόγλου 15(5), Σαλαβάτης 19(2), Μεγαλόπουλος 5(1), Σταυρίδης 5(1), Μεταξούδης.

Monstars: Αργυρίου 8(2), Α. Αγατσιώτης 10, Πετάβρατζης 2, Στράντζαλης 22(4), Καντζαρίδης 12(1), Κωνσταντίνου 7(1), Κ. Αγατσιώτης 6.

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Sintrim Team.