23/05/2023
Milgyraki Bucks 18 17 23 29 - 87 -
Puebla BC 14 9 17 21 - 61 -

Πήραν την νίκη στο ντεμπούτο τους οι Milgyraki Bucks!

Μπήκαν πιο δυνατά στην πρώτη περίοδο οι Milgyraki Bucks και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Σταμολάμπρου και του Τσαχουρίδη, όμως οι Puebla απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τον Παπακωνσταντίνου και τον Καπετάνιο να ξεκινάνε ζεστοί το παιχνίδι διαμορφώνοντας το 18-14.

Οι Milgyraki Bucks ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με τον Σαραντόπουλο, τον Τράσκα και τον Οφθαλμίδη να βγαίνουν μπροσστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Puebla προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά με τα μεγάλα καλάθια του Καπετάνιου και του Χασεκίδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 35-23.

Στην τρίτη περίοδο οι Puebla ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Παπακωνσταντίνου και τον Τσίμπουρη να να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, όμως οι Milgyraki Bucks βρήκαν απαντήσεις με τον Σταμολάμπρο και τον Τσαχουρίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι διαμορφώνοντας το 58-40.

Οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν στην τέταρτη περίοδο με αποτέλεσμα να ανέβει ο ρυθμός του παιχνιδιού προφέροντας όμορφο θέαμα στους παρευρισκόμενους. Οι Puebla προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Πάχτα και τον Καπετάνιο, όμως οι Milgyraki Bucks με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 87-61.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Σταμολάμπρος με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους Pueba ξεχώρισε ο Βασίλης Καπετάνιος με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Milgyraki Bucks: Κούτρης 3(1), Evis 2, Σταμολάμπρος 24(6), Οφθαλμίδης 9, Τσαχουρίδης 11(3), Σαραντόπουλος (1), Τράσκας 7, Χατζηνικολάου 3(1).

Puebla: Πάχτας 5, Χασεκίδης 7(1), Παπακωνσταντίνου 17(2), Λαπαρίδης, Τσιάκαλης, Καπετάνιος 20, Τσίμπουρης 12(3).

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Γιώργου Σταμολάμπρου.