73
86ers 13 26 21 13 - 73 -
Fioretsina Salonica 20 11 19 18 - 68 -

Πήραν την πρόκριση στον τελικό οι 86ers!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Fioretsina Salonica και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά με τις όμορφες συνεργασίες του Τετράδη και του Πυδαράκη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι 86ers δεν άργησαν να απαντήσουν και να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Μουτσέλη και του Καραγιάννη να διαμορφώνουν το 13-20.

Οι 86ers ανέβασαν την απόδοση τους και με ένα μεγάλο σερί του Θανάση Σπυρόπουλου και του Παπαδόπουλου κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι Fioretsina Salonica παρά τα μεγάλα καλάθια του Τετράδη και του Παπαβασιλείου πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 39-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι  Fioretsina Salonica ανέβασαν την απόδοση τους με τον Μιλκούδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του, όμως οι 86ers έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού με τον Γερολυμάτο και τον Σπυρόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 60-50.

Στην τέταρτη περίοδο οι Fioretsina Slonica έκαναν την αντεπίθεση τους με τον Τετράδη και τον Μιλκούδη να βγαίνουν μπροστά πετυχαίνοντας το ένα μεγάλο καλάθι μετά το άλλο, όμως οι 86ers έδειξαν ψυχραιμία και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 73-68.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θανάσης Σπυρόπουλος με 35 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Για τους Fioretsina Salonica ξεχώρισε ο Διονύσης Τετράδης με 33 πόντους και 8 ριμπάουντ.

86ers: Γερολυμάτος 7, Σπυρόπουλος 35(6), Συμεωνίδης, Μουτσέλης 14(1), Καραγιάννης 8(1), Φραγγής, Παπαδόπουλος 9(1).

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης, Μιλκούδης 20, Φ. Χαριτίδης, Τζάμος, Παπαδόπουλος, Παπαβασιλείου 6, Τετράδης 33(5), Α. Χαριτίδης 1, Χαϊτλής 2, Πυδαράκης 6(2).

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Θανάση Σπυρόπουλου.