15/05/2023
Hellas Paper Bears 17 16 15 17 - 65 -
Sicarios BC 14 10 18 12 - 54 -

Πειστική εμφάνιση για τους Hellas Paper Bears!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Hellas Paper Bears και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Θοδωρή Πολυχρονιάδη και του Κωνσταντίνου Φαρμάκη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Sicarios δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Παπαθανασίου και τον Κυριαζίδη να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια διαμορφώνοντας το 17-14.

Οι Hellas Paper Bears ανέβασαν την απόδοση τους και με ένα μικρό σερί από τον Χρήστο Πολυχρονιάδη και τον Ρίζο κατάφεραν να φτιάξουν μία μικρή διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Οι Sicarios βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τις προσπάθειες του Λεφάκη και του Πανταζή, όμως πλήρωσαν τις αργές επιστροφές στην άμυνα και έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 33-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Sicarios έκαναν την αντεπίθεση τους με τον Μητσάκη και τον Παπαθανασίου να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα τους, όμως οι Hellas Paper Bears έδειξαν χαρακτήρα και με τον Χρήστο Φαρμάκη και τον Θοδωρή Πολυχρονιάδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα διαμορφώνοντας το 48-42.

Στην τέταρτη περίοδο οι Hellas Paper Bears συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά από τους αντιπάλους τους. Οι Sicarios προσπάθησαν να μειώσουν με τα καλάθια του Μητσάκη και του Παπαθανασίου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 65-54.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Πολυχρονιάδης με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασσίστ και 4 κλεψίματα.

Για τους Sicarios ξεχώρισε ο Δημήτρης Παπαθανασίου με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 3 κλεψίματα.

Hellas Paper Bears: Κ. Φαρμάκης 20(2), Χ. Πολυχρονιάδης 10(1), Θ. Πολυχρονιάδης 12(2), Παλιογιάννης 4, Νικηφόρος, Χ. Φαρμάκης 7(1), Ρίζος 12(2).

Sicarios: Λεφάκης 6(2), Πανταζής 10, Μητσάκης 13(3), Παπαθανασίου 14(2), Κάγκουρας, Κυριαζίδης 8(2), Μωραϊτης 3(1).

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των Hellas Paper Bears.