15/05/2023
Jackals 10 18 23 23 - 74 -
Fioretsina Salonica 16 30 15 22 - 83 -

Πήραν την νίκη οι Fioretsina Salonica!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Fioretsina Salonica και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στη πρώτη περίοδο με τον Παπαβασιλείου και τον Τετράδη να ξεκινάνε ζεστοί τον αγώνα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα τους. Οι Jackals δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Κατσουπάκη και του Βούλγαρη να διαμορφώνουν το 10-16.

Οι Fioretsina Salonica ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με τον Μιλκούδη και τον Τετράδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Jackals βρήκαν λύσεις στη επίθεση με τον Λιάτσικο να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα του, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 28-46.

Στην τρίτη περίοδο οι Jackals μπήκαν πιο δυνατά και με τις όμορφες συνεργασίες του Τζόκα και του Καραμανώλη κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και να πλησιάσουν στο σκορ. Οι Fioretsina Salonica βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τις προσπάθειες του Χατζηλιάδη και του Παπαδόπουλου, όμως πλήρωσαν την χαλαρότητα τους και έτσι είδαν το σκορ να φτάνει το 51-61.

Η αντεπίθεση των Jackals συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Λιάτσικο, τον Τσίπα και τον Τζόκα να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια για την ομάδα τους, όμως οι Fioretsina Salonica κράτησαν την ψυχραιμία τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά και να πάρουν την νίκη με το τελικό 74-83.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Σταμάτης Μιλκούδης με 27 πόντους,  ριμπαόυντ, 3 ασσίστ και 4 κλεψίματα.

Για τους Jackals ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Λιάτσικος με 21 πόντους και 10 ριμπαόυντ.

Jackals: Καραμανώλης 9, Τζόκας 12(4), Λιάτσικος 21, Κατσουπάκης 15(2), Τσίπας 8(1), Βούλγαρης 7, Γκούμας 2.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 5(1), Μιλκούδης 27(3), Χαριτίδης 2, Τζάμος 10(1), Θεοδοσίου, Παπαδόπουλος 5(1), Παπαβασιλείου 10(2), Τετράδης 24(3).

Τι μας άρεσε: Το πα΄θος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.