29/05/2023
Αδάμαστος 16 16 12 22 - 66 -
Nutriclab BC 13 9 10 10 - 42 -

Πήρε την πρόκριση στον τελικό ο Αδάμαστος!

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο με τον Αδάμαστο να παίρνει το προβάδισμα με τις όμορφες συνεργασίες του Μαυρίδη και του Σταύρου Κυρίμη, όμως οι NutricLab απάντησαν γρήγορα με τον Κουτσφετσούλη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο διαμορφώνοντας το 16-13.

Ο Αδάμαστος ανέβασε την απόδοση του στη δεύτερη περίοδο και με τα καλάθια του Τρακοσάρη, του Ρεβάχ και του Γαλή έτρεξαν ένα σερί και κατάφεραν φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας. Οι NutricLab βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Ιακωβίδη, του Αποστολίδη και του Καραγιαννιώτη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 32-22.

Στην τρίτη περίοδο οι NutricLab προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους με τον Καραγκιαούρη, τον Ιορδανίδη και τον Κουτσφετσούλη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως ο Αδάμαστος βρήκε κράτησε την διαφορά που έχτισε στο πρώτο μέρος με τον Μαυρίδη και τον Ρεβάχ να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 44-32.

Ο Αδάμαστος συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό στην τέταρτη περίοδο επιβάλλοντας τον ρυθμό του στο παιχνίδι και με πλουραλισμό στην επίθεση ανέβασε την διαφορά παίροντας την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Evolution League. Οι NutricLab βρήκαν σκορ με τα μεγάλα καλάθια του Ιακωβίδη και του Κουτσφετσούλη, όμως τους πρόδωσε η άμυνα τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 66-42.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Ρεβάχ Ίζη με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους NutricLab ξεχώρισε ο Φίλλιπος Κουτσφετσούλης με 9 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Αδάμαστος: Κυρίμης Σ. 9, Μαυρίδης 12(4), Κυρίμης Α. 2, Λέος, Βαλαβανίδης 3(1), Τρακοσάρης 9(3), Ναχμιάς, Γαλής 7, Ρεβάχ 24(3).

Nutriclab: Κουτσφετσούλης 9, Χουρδάκης, Ιορδανίδης 3, Ιακωβίδης 9(1), Κίνης, Αρώνης 5(1), Αποστολίδης 5, Κατέρης 2, Ξυραφόπουλος, Βαχτσεβάνος, Καραγκιαούρης 4, Καραγιαννιώτης 5(1).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες του Αδάμαστου.