26/10/2019
Athens Bucks 10 6 9 19 - 44 -
Δαλάι Κλάμα 6 14 4 11 - 35 -

Πρεμιέρα με ανατροπή για τους Athens Bucks!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην Development 2 League αφού επικράτησαν των Δαλάι Κλάμα με 44-35.

Τα πατήματά τους έψαχναν να βρουν και οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, σκοράροντας με… το σταγονόμετρο. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Ντεμελής και Σταματόπουλος, ενώ για τους γηπεδούχους οι Ζώταλης και Σπυριδώνης. Σκορ δεκαλέπτου, 10-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Η ομάδα του Μπουρελάκου «έσφιξε» την άμυνά της, έκανε ορθολογικές επιθέσεις και με πρωταγωνιστές τους Κρινή, Κλούτσο και Μπέη προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 16-20. Οι Bucks «κόλλησαν» στην επίθεση, έκαναν αρκετά λάθη και βρέθηκαν ξαφνικά με την πλάτη στον τοίχο.

Η ομάδα του Γκορίτσα στην επανάληψη παρουσιάστηκε αποφασισμένη για τη νίκη. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Χάλαρη και Κουτσιάνα, έφεραν… τούμπα το ματς, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (25-24). Λίγα πράγματα σε αυτό το δεκάλεπτο από τους Δαλάι, με τον Κλούτσο να τραβάει το… κουπί στην επίθεση.

Με ανεβασμένη την ψυχολογία οι «μπλε» έβαλαν τέλος στην υπόθεση νίκη, αφού με καλάθια των Ζώταλη, Γιουρνά, Σπυριδώνη και Κουτσιάνα, έτρεξαν επιμέρους σκορ 19-11 και έφτασαν στη νίκη με 44-35. Οι «πράσινοι» στο δεύτερο δεκάλεπτο παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών και γνώρισαν δίκαια ήταν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο Ζώταλης με 13 πόντους (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/2 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κρινής με 7 πόντους (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/43 δίποντα (30,2%), 2/12 τρίποντα (16,7%) και 12/19 βολές (63,2%). Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/46 δίποντα (28,3%), 2/20 τρίποντα (10%) και 3/11 βολές (27,3%). Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης 13(1), Αγγέλου, Κουτσιάνας 5 (1), Γκορίτσας, Σπυριδώνης 13, Χάλαρης 6, Δανιάς 3 (10 ριμπ.), Γιουρνάς 2, Αμανατίδης 2

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 2, Κρινής 7, Κλούτσος 8 (1), Μαντζιβής, Σταματόπουλος 3, Μπέης 7 (1), Ντεμελής 4, Μάγος 2, Γκανασούλης, Παπαδημητρίου, Χατζάκης 2, Νικηταράς

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που προσέγγισαν το παιχνίδι οι Athens Bucks στο δεύτερο ημίχρονο.