19/09/2022
New World Fix 10 11 22 20 - 63 -
Paliagoura 14 12 20 6 - 52 -

Πρεμιέρα με ικανοποίηση για τους Fix!

Αν και για τρία δεκάλεπτα κυνηγούσαν τα Paliagoura, οι New World Fix με εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο (20-6), πήραν τη νίκη με 63-52 και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην Elite League by Betsson!

Σαφώς ανώτερα παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα τα Paliagoura, καθώς με τους Καλογιάννη, Σαραντόπουλο και Αβανίδη να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, προηγήθηκαν με 3-12, 3:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ηγέτη στην επίθεση τον Diallo με 7 πόντους, μείωσαν στους 4, 10-14!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Αβανίδη και τριποντάκι του Κασκάνη, οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 21-26. Τους New World Fix κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Ζωιτός με τους 7 πόντους που πέτυχε, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Παπαδόπουλος και Σιάποντης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι επιθέσεις των δύο ομάδων πετούσαν φωτιές, με τα Paliagoura να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 43-46, έπειτα από 6 πόντους του Αβανίδη, 5 του Κασκάνη, 4 του Καλογιάννη και 4 του Τομαρά. Η περιφέρεια ήταν αυτή που διατήρησε την ομάδα του Τασιούδη σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, με τον Σιάποντη να βάζει δύο τρίποντα και τους Παπαδόπουλο, Ζωιτό και Πανταζή από ένα. Σκορ τρίτης περιόδου 43-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New World Fix κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Ζωιτό, Παπαδόπουλο, Σιάποντη, Diallo και Λογγίτση, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 63-52. Κόλλησαν στο φινάλε του αγώνα επιθετικά οι φιλοξενούμενοι, με τους Σαραντόπουλο, Καλογιάννη και Αβανίδη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/20 βολές, 14/43 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/19 βολές, 20/49 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Betsson mvp των New World Fix ο Ζωιτός με 18 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 2/6 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Κασκάνης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 3/10 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

New World Fix (Τασιούδης): Diallo 14, Μπερδεμπές 1, Γαλανός, Λογγίτσης 3, Παπαδόπουλος 11 (1), Ζωιτός 18 (3), Σιάποντης 11 (3), Κιτσαντάς, Τσεκουρλούκης, Ζαμπέτης, Πανταζής 5 (1)

Paliagoura (Κασκάνης): Κωστάκης, Τομαράς 4, Σαραντόπουλος 8, Αβανίδης 18 (1), Σταφυλάς 2, Σουρλίγκας, Κασκάνης 10 (1), Βελέντζας, Καλογιάννης 10

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο των New World Fix!