05/10/2020
Baca Juniors BC 7 6 8 7 - 38 -
Γέροντες 10 6 8 6 - 30 -

Πρεμιέρα με νίκη η Baca Juniors!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η Baca Juniors, η οποία επικράτησε απέναντι στους Γέροντες με 38-30. Η Baca Juniors, με κατά περιόδους καλό μπάσκετ, πήρε προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν το απώλεσε ποτέ για να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν.
Μουδιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν και οι δύο ομάδες, καθώς στα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν 4-4. Χωρίς κάποιο μεγάλο ξέσπασμα από καμιά ομάδα το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν 7-10 υπέρ των Γερόντων. Τρεις πόντους είχε ο Κατσιάδας για την Baca, πέντε ο Δαουτάκος για τους Γέροντες.
Αφού το ξέσπασμα δεν ήρθε στο ξεκίνημα, ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Baca Juniors ξεκίνησε με σερί 9-0 και πήρε το προβάδισμα με 16-10 (15′). Μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά σκόραραν οι Γέροντες και το ημίχρονο έληξε 23-16 υπέρ των ερυθρόλευκων. Ο Γαργαλάκος πέτυχε εφτά πόντους για την Baca Juniors, ενώ οι Καρέλος, Δαουτάκος και Σιχλιμίρης είχαν από δύο για τους Γέροντες.
Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η Baca Juniors δεν είχε κανένα πρόβλημα να διατηρήσει το προβάδισμα της. Οποίο καλάθι πέτυχαν οι Γέροντες, εκείνοι έβρισκαν απάντηση και το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 31-24. Γαργαλάκος, Γεωργόπουλος, Σιαχάμης και Κασφίκης Κ. από δύο πόντους για την Baca Juniors, ο Καρέλος πρώτος σκόρερ από τους Γέροντες με τέσσερις.
Στην τέταρτη περίοδο οι Γέροντες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με ένα γρήγορο 0-4 μείωσαν στην κατοχή, 31-28 (33′). Όμως η Baca Juniors απάντησε με ένα 5-0 για να κάνει το 36-28 (37′) και να δώσει τέλος στις ελπίδες των αντιπάλων τους. 38-30 υπέρ της Baca Juniors με τον Γαργαλάκο να προσθέτει άλλους τέσσερις, ενώ ο Σιχλιμίρης ήταν πρώτος σκόρερ με τέσσερις υπέρ των ηττημένων.
Mvp του αγώνα ο Γαργαλάκος, καθώς είχε 13 πόντους (5/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο), 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Ο Τουρής καλύτερος για τους Γέροντες με 6 πόντους (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 2 μπλοκ.
Συνολικά η Baca Juniors είχε 15/45 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 2/8 βολές, 45 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 14 κλεψίματα, 16 λάθη και 2 μπλοκ. Για τους Γέροντες είχαμε 11/35 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 2/12 βολές, 37 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 17 λάθη.
Baca Juniors (Βέκκος): Τσαμποδήμος 4, Κασφίκης Κ. 2, Αρβανίτης 4, Κασφίκης Σπ. 2, Κατσιάδας 3 (1), Σιαχάμης 6 (7ρ 4κλ), Γαργαλάκος 13 (1τρ 13ρ), Γεωργόπουλος 4 (11ρ).
Γέροντες (Καρέλος): Καρέλος 6, Τουρής 6 (9ρ), Χριστόπουλος 2, Σιχλιμίρης 4, Δασκάλου (6ρ), Κούτσιος, Δαουτάκος 9 (1τρ 8ρ), Κοκότσης 3 (1).
Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Γαργαλάκου και το όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.