13/04/2024
Khazad Dooms 6 7 12 15 - 40 -
Airμπωλ 15 8 19 21 - 63 -

Πρεμιέρα με νίκη για τους Airμπώλ!

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, πίεσαν στην άμυνα, κράτησαν χαμηλά τον αντίπαλο στο σκορ και με τους Οργίνο, Κόππολα και Δαλίτσικα να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν την περίοδο στο συν εννέα(6-15)! Απο την άλλη πλευρά, οι Kazha Dooms μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ του Seven με το επιθετικό έλλειμμα να είναι κάτι παραπάνω από εμφανές! Πρώτος σκόρερ σε αυτό το διάστημα ήταν ο Ράντος με 4 πόντους!

Το δεύτερο κομμάτι το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξεχαστεί πάρα πολύ γρήγορα, γεγονός που μαρτυρά το φτωχό επιμέρους 7-8! Ο Βουτσελάκος πήρε την σκυτάλη του σκοραρίσματος με 4 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ 3 είχε ο Ράντος! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 13-23!

Το τηλέφωνο του μεγάλο προέδρου των φιλοξενούμενων, Γιώργου Κιάμου, φαίνεται ότι τους ξύπνησε για τα καλά! Οι Airμπώλ επέστρεψαν αγριεμένοι στο αγωνιστικό χώρο, ανέβασαν κατακόρυφα την ένταση στο παιχνίδι τους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έκλεψαν μπάλες, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Βουτσελάκο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκαν στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με σκορ 25-42! Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι μπορεί να παρουσίασαν ένα καλύτερο πρόσωπο επιθετικά, αλλά αυτό δεν στάθηκε ικανό για να να ανατρέψει την εικόνα του παιχνιδιού! Ο Ράντος για ακόμη φορά ήταν ο καλύτερος παίκτης των Dooms με 8 πόντους!

Στο φίνις του παιχνιδιού οι παίκτες του Μπιλάλη δεν έβγαλαν το πόδι στο γκάζι, συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο, πραγματοποιησαν το καλύτερο επιθετικά δεκάλεπτο και κατάφεραν να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στο Summer League με σκορ 40-63!

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Βουτσελάκος με 13 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Επαμεινώνδας Τζερεμές είχε 11 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Kazha Dooms(Σχινάς): Ντζερεμές 11, Ράντος15, Ράπτης, Σέμα, Σχινάς 10, Τσαντίλας 4.

Airμπώλ(Μπιλάλης): Βουτσελακος 13, Δαλίτσικας 4, Κόππολα 10, Κυριάκος 5, Λουκάς 5, Μπιλάλης 2, Ντζούρας 2, Οργίνος 10, Παπαδάκης 4, Ψύκος 8.

Τι μας άρεσε: Η καλοκαιρινή διάθεση των δύο ομάδων, αλλά και η απόδοση του Βουτσελάκου!