15/05/2023
San Agrinio Engineers 16 8 25 13 - 62 -
Agrinio Kings 15 13 15 14 - 57 -

Πρεμιέρα με νίκη για τους San Agrinio Engineers

Σε ένα παιχνίδι με τις ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα, το τρίτο δεκάλεπτο έκρινε κάτα κύριο λόγο το τελικό αποτέλεσμα. Οι Kings προηγήθηκαν με 5 στο ξεκίνημα, οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 8 - 0, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά ενός πόντου.

Οι Engineers ξεκίνησαν με σερί 5 - 0 το δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα έξι πόντων, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 11 - 0, προηγήθηκαν και έκλεισαν το ημίχρονο στο +4.

Οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, ξέφυγαν μέχρι και με 7 πόντους και βρέθηκαν στο +6 στο 30ο λεπτό.

Οι Kings πλησίασαν στο καλάθι στο ξείνημα της τελευταίας περιόδου, όμως οι Engineers άνοιξαν τη διαφορά μέχρι τους εννέα πόντους και κράτησαν τη νίκη στο φινάλε.

Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Ντίνος Τασόπουλος που σημείωσε 18 πόντους και ακολούθησαν για τους νικητές ο Γιώργος Τασόπουλος με 17 και ο Ρούσης με 13.

Για τους Kings πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Μπαρούχας με 13 πόντους, 12 είχε ο Κουτρουμάνος και 10 ο Πάγιας.

Τι μας άρεσε. Το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον και ήταν αμφίρροπο στη μεγαλύτερη διάρκειά του.

Τι δε μας άρεσε. Το άγχος των δύο ομάδων και το γεγονός ότι τα περιθώρια για λάθη είναι ελάχιστα, δεν τις άφησε να προσφέρουν καλύτερο θέαμα.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Λάμπρος Καρβελάς): Γιολδάσης 2, Δρέλλιας, Έξαρχος 2, Καταγής, Κολτσίδας, Μπουλούμπασης 3(1), Παπαγαλάνης 5, Παπαθανασίου 2, Ρούσης 13, Τασόπουλος Κ. 18(1), Τασόπουλος Γ. 17(2).

AGRINIO KINGS (Θόδωρος Κουβέλης): Γκρίζης 4, Ζαρζανίκας 3(1), Κουβέλης Γ. 6(1), Κουβέλης Θ., Κουτρουμάνος 12(2), Μπαρούχας 13(3), Πάγιας 10(1), Πετρόπουλος 2, Στάμος 5, Τζαγκαράκης 2, Τσιρώνης.