15/09/2024
Gladiators 13 10 17 16 5 61 -
Μίνωες 23 9 12 12 12 68 -

Πρεμιέρα με πολύ… ιδρώτα για τους Μίνωες!

Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να… αρπάξουν τη νίκη μέσα από τα «χέρια» των αντιπάλων τους, αλλά ο Τσακίρης ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές του και έτσι τα πάντα κρίθηκαν στη παράταση. Εκεί οι Μίνωες είχαν τις λύσεις με τον Αλτσαντζή ώστε να επικρατήσουν τελικά.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν δίπλα-δίπλα στα πρώτα λεπτά. Ο Αλτσαντζής έκανε αισθητή τη παρουσία του μόλις πέρασε στο ματς, ενώ και ο Συκάς ήταν παραγωγικός με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 11-19. Οι δύο αυτοί παίκτες «κουβάλησαν» επιθετικά στα πρώτα δέκα λεπτά και έτσι η πρώτη περίοδος τελείωσε στο 13-23.

Μισιχρόνης και Πρίτσος έκαναν τη προσπάθειά τους ώστε οι Gladiators να βελτιώσουν τα ποσοστά τους στην επίθεση, αλλά οι Μίνωες είχαν τον Αλτσαντζή σταθερά καλό, ενώ και ο Βλάχος βοήθησε στο σκοράρισμα (19-30). Η απόσταση παρέμεινε σε καλά επίπεδα και έτσι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τη δεύτερη περίοδο στο +9 με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 23-32.

Ο Αλτσαντζής σε αρκετές φάσεις έδειξε τη ποιότητά του και εκτόξευσε τη διαφορά στο +15(25-40). Σε εκείνο το σημείο οι Gladiators έπαιξαν πιο πιεστική άμυνα, γεγονός που έβαλε δύσκολα στους Μίνωες. Έτσι βρήκαν ευκαιρία να φτιάξουν ένα σερί 11-0 και να πλησιάσουν στο 36-40. Η διαφορά έμεινε στους 4 πόντους, με τα τρίποντα των Βλάχου και Τώνη να διαμορφώνουν το 40-44.

Οι γηπεδούχοι όχι μόνο πλησίασαν κι άλλο, αλλά έκαναν το προσπέρασμα όταν ο Μισιχρόνης ευστόχησε σε μία βολή και έγραψε το 47-46. Συκάς και Τσολάκης έβγαλαν αντίδραση, με τον δεύτερο μάλιστα να είναι καθοριστικός σε κρίσιμες επιθέσεις και να κρατάει μπροστά την ομάδα του (50-56). Τίποτα ωστόσο δεν είχε κριθεί. Οι Gladiators δεν τα παράτησαν και με πρωταγωνιστές τους Τσακίρη και Μισιχρόνη πλησίασαν στο πόντο (55-56). Μάλιστα στη τελευταία φάση του παιχνιδιού ο Τσακίρης πήρε το φάουλ και οδηγήθηκε στη γραμμή των βολών με μόλις 1 δευτερόλεπτο να απομένει. Με απόλυτη ψυχραιμία έβαλε τη πρώτη (56-56), αλλά αστόχησε στη δεύτερη και έτσι το ματς πήγε στη παράταση.

Ο Αλτσαντζής βγήκε μπροστά στα έξτρα λεπτά και έδωσε ξανά ψυχολογία στους Μίνωες (56-61). Ο MVP του παιχνιδιού θέλησε μόνος του να τελειώσει τη δουλειά και το έκανε πολύ καλά, μιας και με τους 10 πόντους που πέτυχε στη παράταση «καθάρισε» τους γηπεδούχους.  Με αυτό το τρόπο οι Μίνωες ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τη νίκη τους με το τελικό 61-68.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αλτσαντζής με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Από τους Gladiators ξεχώρισε ο Βασίλης Τσακίρης με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Gladiators (Νάννος): Ζαΐμης 5(7ρ.), Καραμπέτσος 2(1ρ.), Μισιχρόνης 12(7ρ.), Μωραίτης, Νάννος 6(5ρ.), Πρίτσος 4(11ρ.), Τσακίρης 27(7ρ.), Τώνης 5(1ρ.)

Μίνωες (Βλάχος): Αλεξόπουλος Α. 2(1ρ.), Αλεξόπουλος Ν. 5(7ρ.), Αλτσαντζής 26(11ρ.), Βήχος 4(1ρ.), Βλάχος 5(4ρ.), Γαλίτης 8(14ρ.), Συκάς 16(5ρ.), Τσολάκης 2(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αποτελεσματικότητα του Αλτσαντζή στη παράταση!