06/11/2022
Agrinio Tutors 11 19 13 10 - 53 -
Agrinio Cava Beers 15 12 21 15 - 63 -

Πρεμιέρα με το "δεξί" για τη Dr. Pharmacy

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η Dr. Pharmacy κέρδισε με 63 - 53 τους Agrinio Tutors.
Η ομάδα του Θανάση Ζαμπάρα παρότι είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στα τελευταία λεπτά και πανηγύρισε τη νίκη στο φινάλε.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν μικρή διαφορά και είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων με την ολοκλήρωσή του.

Με σερί 10 - 2 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Dr. Pharmacy πήρε διψήφια διαφορά, όμως οι Tutors απάντησαν με δικό τους σερί 15 - 0, προηγήθηκαν με 28 - 25 και πήγαν στα αποδυτήρια κρατώντας προβάδισμα τριών πόντων.

Οι Tutors προηγήθηκαν με πέντε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, πλησίασαν στον πόντο και με σερί 6 - 0 στο φινάλε της τρίτης περιόδου ξέφυγαν με διαφορά πέντε πόντων.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, όμως η συνέχεια ανήκε στη Dr. Pharmacy που άνοιξε τη διαφορά και έφτασε στη νίκη με το τελικό +10.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Τάσος Βασιλείου με 17 πόντους και ακολούθησαν ο Αραχωβίτης με 13, ο Παρθένης με 11 και ο Καλλιακμάνης με 10.

Πρώτος σκόρερ των Tutors και του αγώνα ήταν ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 23 πόντους.

AGRINIO TUTORS (Κώστας Καρέτσος): Καστανάς 8(1), Καρέτσος, Λύγδας 5, Αθανίτης, Γιαννοκώστας 2, Σταμουλάκης 23(5), Καραμπέτσος 4, Μουρκούσης 2, Τζαγκαράκης 9(1), Βαρδουλάκης.

DR. PHARMACY (Θανάσης Ζαμπάρας): Ρέντζιος 6, Αραχωβίτης 13(3), Καλλιακμάνης 10, Φραγγελάκης, Κικίδης 4, Τριμπόνης 2, Βασιλείου 17, Παρθένης 11.