25/09/2022
Kolosos Dunk n' Donuts 6 15 15 6 - 42 -
Komodo Dragons 6 11 9 8 - 34 -

Πρεμιέρα με το δεξί για τον Koloso Dunk n’ Donuts!

Στο κλειστό των Μελισσίων στη πρεμιέρα της Development League, ο Kolossos Dunk n' Donuts πέτυχε τη πρώτη του νίκη στη διοργάνωση, καθώς επιβλήθηκε των DPG Warriors με σκορ 42-34.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Νικόλαο Βασιλειάδη, καθώς πρωταγωνίστησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, βοήθησε στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες και σκόραρε σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 5 πόντους και 9 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία στο σκορ, 3-0, οι φιλοξενούμενοι με τέσσερις αναπάντητους πόντους του Ντάου προσπέρασαν με έναν, 3-4, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 6-6 . Ο Ντάος πέτυχε 6 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παλλαντζάς είχε 3  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πραγματοποίησαν σερι 8-0, 14-6, οι Warriors με πρωταγωνιστές τους Καζαντζιάν, Ρόκιζα και Κλεφτόγιαννη βρέθηκαν δύο φορές σε απόσταση ενός σουτ , 16-13 και 18-16 , με τον φωτεινό πίνακα στο πέρας του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 21-17 υπέρ των γηπεδούχων  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Καραμπεσίνης με 3 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχαν οι Κλεφτόγιαννης και Καζαντζιάν .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ, κυριάρχησαν στους αιθέρες, έτρεξαν με επιτυχία το γήπεδο και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά λίγο πριν το τέλος της προτελευταίας στροφής να αγγίζει την ανώτατη τιμή της , αυτής των δεκαέξι πόντων 36-20 , για να έρθει η αντίδραση των πολεμιστών , αφού τα δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων των Λαζαρίκου και Καζαντζιάν έριξαν τη διαφορά στους δέκα , 36-26 , όπου ήταν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου  . Ο Καραμπεσίνης πέτυχε 6 πόντους , ενώ οι Παπαγεωργίου , Λαζαρίκος και Καζαντζιάν είχαν από 3 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του, 38-29 και 40-30, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους στο πρωτάθλημα της Development League με σκορ 42-34.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαο Βασιλειάδη με 5 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Ντάος είχε 7 πόντους και 16 ριμπάουντ και 1 ασίστ .

Οι νικητές είχαν 10/37 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 7/11 βολές, 39 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι Warriors είχαν 6/31 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 4/14 βολές, 46 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 6 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 8 λάθη .

Kolossos Dunk n Donuts(Χαροκόπος): Ζαμπούρας 6, Παλλαντζας 3, Χαροκόπος, Πετρόπουλος 9, Καραμπεσύνης 9, Δημόπουλος 7, Βασιλειάδης 5.

DPG Warriors(Βαζαίος) : Βαζαίος, Δαμόπουλος 3, Κλεφτόγιαννης 7, Λαζαρίκος 3, Παπαγεωργίου 3, Ρόκιζας 4, Ντάος 7, Καζαντζιάν 7 .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων !