20/02/2022
Emporio Armani 17 6 14 16 - 53 -
San Agrinio Engineers 14 6 4 11 - 35 -

Πρεμιέρα με το δεξί για τους Emporio Armani

Ιδανικά ξεκίνησε το πρωτάθλημα η Emporio Armani επικρατώντας της ομάδας του ΤΕΕ με 53 – 35.

Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος πάτησαν γκάζι και έφτασαν σε μια εύκολη νίκη. Παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ στο ξεκίνημα με τους γηπεδούχους  να παίρνουν βραχεία κεφαλή στο 10ο λεπτό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν επιθετικά, με το επι μέρους 6 – 6 να μαρτυρά το συγκεκριμένο γεγονός.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκει ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους οι οποίοι με σερί 12-2 πήραν διψήφια διαφορά και τη διατήρησαν στο φινάλε.

Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και η Armani έφτασε στην επικράτηση ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους.

Ο «νέος» Χρήστος Σταυρόπουλος  ήταν αυτός που καθοδήγησε την ομάδα του ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 19 πόντους. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του ΤΕΕ ήταν ο Μπουλούμπασης με 13.

EMPORIO ARMANI: Αγγελής 8, Δάρλας 8, Κάππας 3(1), Καραγιάννης 2, Κοκοτός, Παπαθέου 2, Σβίγγος 11(2), Σταυρόπουλος 19(1), Τασιούλης, Τσιαμάκης, Τσέλιος.

ΤΕΕ: Γαρδίκης, Γιολδάσης 5(1), Ζαμπάρας, Καρβελάς, Καταγής 3(1), Λέρης 10(2), Μπουλούμπασης 13(3), Πρέζας 2, Χαρδαλιάς 2.

Τι μας άρεσε: Η γεμάτη παρουσία του «νέου» στην ομάδα Χρήστου Σταυρόπουλου που έκανε εύκολο το έργο για την ομάδα του

Τι δε μας άρεσε: Οι απουσίες της ομάδας του ΤΕΕ έδειξαν πως όταν η διαφορά ανοίξει, δύσκολα θα μπορέσουν να επιστρέψουν