22/09/2020
ReTirees 8 10 19 12 - 49 -
Reload 15 11 13 15 - 54 -

Πρεμιέρα με χαμόγελα για τους Reload!

Σε ένα πολύ δυνατό ματς, με το οποίο έπεσε η αυλαία της πρώτης αγωνιστικής της Elite League, οι Reload επικράτησαν δύσκολα των ελλιπέστατων ReTirees με 49-54 στο κλειστό του Κολωνού!

Οι Reload ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, καθώς με δύο τρίποντες βόμβες του Ορέστη και 5 πόντους του Φραντζέσκου Κοσμίδη, προηγούνταν με 5-15, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 8-15, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Γιαμαίος από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 5 πόντους είχε ο Σιφναίος

Στην δεύτερη περίοδο οι ReTirees βρήκαν τα πατήματά τους και με δράστες στην επίθεση τους Δεδούση (5π), Στόλη και Γιαμαίο, πλησίασαν στον πόντο, 18-19, 4:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι και με τον Ορέστη να βάζει ακόμη ένα τριποντάκι και τους Βεργόγιαννη, Πανταζή, Λιλή και Φραντζέσκο Κοσμίδη να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 18-26!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιαμαίος πετούσε φωτιές και με 11 δικούς του πόντους, 4 του Στόλη και 4 του Τσιλάβη, έβαλαν τους Συνταξιούχους σε θέση οδηγού με 32-31! Στη συνέχεια της περιόδου οι δύο ομάδες ομάδες πήγαν χέρι χέρι στο σκορ και τελικά το συγκρότημα του Περιβολάρη έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +2, 37-39, μετά από 6 νέους πόντους του Φραντζέσκου Κοσμίδη και τριποντάκι του Ορέστη. Σκορ τρίτης περιόδου 37-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Reload είχαν περισσότερες δυνάμεις και με πολυφωνία στην επίθεση, Βεργόγιαννης και Φραντζέσκος Κοσμίδης από 3 πόντους ο καθένας, έφτασαν δίκαια και δύσκολα στη νίκη με 49-54! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι ReTirees να “κλέψουν” το παιχνίδι, ωστόσο οι 8 πόντοι του Σιφναίου δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 11/34 δίποντα και 7/33 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 12/18 βολές, 15/37 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος των ReTirees ο Γιαμαίος με 17 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 5/10 τρίποντα, ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Reload ο Φραντζέσκος Κοσμίδης με 13 πόντους (double-double),  έχοντας 3/4 βολές, 5/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

ReTirees (Σαρρής): Γιαμαίος 16 (5), Σαρρής, Στόλης 8 (1), Κουτσουρής, Σιφναίος 13, Δεδούσης 5 (1), Τσιλάβης 7

Reload (Περιβολάρης): Ορέστης 14 (4), Κοσμίδης Γ., Λιλής 4, Σούλτης 3, Πανταζής 4, Κοσμίδης Φ. 16, Πάτερος 4, Βεργόγιαννης 5, Χαλούδης 4

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του σκορ, όπως επίσης το γεγονός πως οι ReTirees παρά το πρόβλημα στους ψηλούς, τα έδωσαν όλα απέναντι στους περσινούς πρωταθλητές της Master League!