12/10/2023
Most Wanted 16 8 15 17 - 56 -
Blastiakos 18 24 16 19 - 77 -

Πρεμιέρα με περίπατο ο Blastiakos!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Blastiakos, καθώς στην πρεμιέρα του δευτέρου ομίλου της Evolution League κέρδισε εύκολα τους Most Wanted με 56-77 στο ΓΣΠ!

Με τον Καραμασιώτη να ξεκινάει ορεξάτος το παιχνίδι και να πετυχαίνει 10 πόντους, οι Most Wanted προηγήθηκαν με 13-7 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου ο Τυροπώλης πήρε μπρος και με 9 δικούς του πόντους και 5 του Τροχαλιά, έβαλαν τους μπλε μπροστά στο σκορ με 16-18!

Στην δεύτερη περίοδο πέρασε στο παρκέ ο Παντελάκης και με 11 δικούς του πόντους, 6 του Σωτηρίου και 5 του Τυροπώλη, έστειλαν τον Blastiako στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 24-42. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα δύο νέα τρίποντα του Καραμασιώτη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 5 πόντους του Γεροντάκη, 4 του Σωτηρίου και 3 του Τροχαλιά, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +19, 39-58. Ο Αναγνώστης με 5 πόντους και ο Πίκουλης με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των Most Wanted, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Κουσάκης και Καραμασιώτης. Σκορ τρίτης περιόδου 39-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Περιστερίου και έτσι ο Blastiakos έφτασε εύκολα στη νίκη με 56-77, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γεροντάκη, Λόλα, Τυροπώλη και Αβαγκιάν. Για τους "Καταζητούμενους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κάλας, Παπαδόπουλος, Καραμασιώτης και Αναγνώστης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 10/36 δίποντα και 10/44 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/9 βολές, 22/47 δίποντα και 9/39 τρίποντα. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Most Wanted ο Καραμασιώτης με 25 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/3 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp του Blastiakou ο Αβαγκιάν με 5 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Most Wanted (Ελευθεράκης): Αναγνώστης 9 (1), Καραμασιώτης 25 (7), Κουσάκης 3 (1), Πίκουλης 6, Παπαδόπουλος 8, Κάλας 5 (1), Ντάνασης

Blastiakos (Γεροντάκης): Τροχαλιάς 8 (1), Σωτηρίου 12, Τυροπώλης 17 (2), Λόλας 11 (1), Αβαγκιάν 5 (1), Παντελάκης 11 (1), Γεροντάκης 13 (3)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό block του Παντελάκη στο φινάλε!