08/10/2023
Reptors 14 13 21 26 - 74 -
Bulldogs 10 18 13 22 - 63 -

Πρεμιέρα όνειρο για τους Reptors!

Κυριακή απόγευμα στο κλειστό του Seven οι εκπληκτικοί Reptors ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο φετινό άκρως ανταγωνιστικό πρωτάθλημα της Evolution League, καθώς έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κατάφεραν να νικήσουν τους Bulldogs  με σκορ 74-63!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφεραν να κρατήσουν τους Bulldogs στους 10 πόντους, ενώ με τους Πατσουράκη και Δόβα να ηγούνται των προσπαθειών τους με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα, κατάφερα να κλείσουν την περίοδο με το υπέρ τους 14-10. Από την πλευρά των πορτοκάλι, ο Λούβαρής τελειώςε το κομμάτι αυτό με 4 πόντους στο ενεργητικό  του.

Η συνέχεια του παιχνιδιού ανήκε στην παρέα του Απέργη, καθώς ανέβασε την ένταση στην επίθεση, σκοράροντας 18 πόντους στο δεκάλεπτο! Ο Βασιλάκος πέρασε στο παρκέ για πρώτη φορά, πέτυχε 6 πόντους, κατέβασε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο που οι “ορανι” οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα ενός πόντου με σκορ 27–28. Στην αντίπερα όχθη, ο Ευάγγελος Κορρές πήρε το όπλο του, σκοράροντας 6 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε την σφραγίδα του Ευάγγελου και Παύλου Κορρέ, καθώς οι ηγέτες των γηπεδούχων πήραν στις πλάτες τους την υπόλοιπη ομάδα και με 4 και 8 πόντους στο ενεργητικό τους κατάφεραν να να οδηγήσουν του Reptors σε θέση ισχύος με σκορ  48-43.

Στην τέταρτη περίοδο οι πρώτοι σκόρερ των Reptors βρήκαν συμπαράσταση στο πρόσωπο του εκπληκτικού Σακκά,  ο οποίος με τρία εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 έπαιξε καταλυτικό ρόλο, ώστε οι γηπεδούχοι να πετύχουν 26 πόντους και να φύγουν με το πρώτο «ροζ» φύλλο της χρονιάς, νικώντας τους Bulldogs με σκορ 74-63!

Betsson MVP ο Παύλος Κορρές με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα! Στην αντίπερα όχθη, ο Κομνηνός Λούβαρης  είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ!

Οι Reptors είχαν 27/48 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 5/10 βολές, 34 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 24/48 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 12/19 βολές, 38 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 9 λάθη.

Reptors(Παπαγεωργίου): Αρμενιακός, Δόβας 8, Πατσουράκης 10, Σακελλαρόπουλος 6, Παύλος Κορρες 16, Ευάγγελος Κορρές 16 Σακκάς 18.

Bulldogs(Απέργης): George 3, Απέργης 7, Βασιλάκος 11, Γεωργοπούλου 2, Δημητρακόπουλος 11, Διαμαντής 2, Κατωγιαννάκης 3, Κορκίδης 4, Λούβαρής 16, Χειλάς 4.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Παύλου και Ευάγγελου Κορρέ, αλλα και τα τρία εύστοχα σουτ τριών πόντων το Σακκά στην τελευταία περίοδο!