21/09/2024
Chicago Trolls 11 14 16 13 - 54 -
Banners 23 14 20 22 - 79 -

Πρεμιέρα με θέαμα και υποσχέσεις!

Τις διαθέσεις τους από πολύ νωρίς έδειξαν οι νεοσύστατοι Banners, αφού με πρωταγωνιστές τους Β. Ροντογιάννη και Τσαχάκη "έχτισαν" διψήφια διαφορά (11-23). Οι ελλειπείς γηπεδούχοι πήραν σκορ από τον Καραουλάνη και τον Στρέπη, όμως κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, αφού και οι δύο ομάδες σημείωσαν από 14 πόντους (25-37). Για τους γηπεδούχους οι Βασιλόπουλος και Καραουλάνης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, ενώ από την άλλη μεριά το κουπί στην επίθεση τράβηξαν οι Ντάουντυ, Σασσάνης και Γεωργοστάθης.

Στην επανάληψη οι "κίτρινοι" πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν πίσω ξανά. Με τον Β. Ροντογιάννη να επιστρέφει στο παρκέ και τους Ντάουντυ και Πολύζο να βοηθούν σημαντικά, οι Banners εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 (41-57). Οι προσπάθειες του Καραουλάνη και του Μούτσου δεν ήταν αρκετές για τους γηπεδούχους που συνέχισαν να προβληματίζουν με την συνολική απόδοσή τους.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο νικητής είχε ήδη κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, έπαιξαν όμορφο μπάσκετ, εκμεταλλεύτηκαν την κυριαρχία του Ντάουντυ στο ζωγραφιστό και έφτασαν εύκολα στη νίκη με το εντυπωσιακό 54-79. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων, ξέμειναν από δυνάμεις και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Β. Ροντογιάννης με 25 πόντους (10/17 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές).

Chicago Trolls (Καραουλάνης): Βλαγκάς, Λαμπρακόπουλος, Μούτσος 7 (1), Βασιλόπουλος 9 (2), Καραουλάνης 28 (4), Στρέπη 10 (1)

Banners (Γ. Ροντογιάννης): Γεωργοστάθης 5, Γκίκας, Νίνης 3 (1), Ντάουντυ 16, Πολύζος 12, Β. Ροντογιάννης 25 (1), Γ. Ροντογιάννης 10, Σασσάνης 2, Τσαχάκης 6

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των νικητών και στις δύο μεριές του παρκέ.