12/10/2024
Χάνειball 13 12 14 14 - 53 -
Ραμολιμέντα 14 17 5 10 - 46 -

Πρεμιέρα με νίκη για την ΧάνειBall!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τα Ραμολιμέντα να αποκτούν προβάδισμα βραχείας κεφαλής χάρη στους Αλεξίου, Τσαφαντάκη και Γουριώτη (13-14). Οι γηπεδούχοι είχαν σε καλή κατάσταση τον Γ. Χριστόπουλο και τον Κ. Σ. Χριστόπουλο και δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει.

Οι άμυνες συνέχισαν να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι με την είσοδο του Παρλαβάντζα και το μακρινό σουτ του Ποσταλή πήραν ένα μικρό προβάδισμα (25-31) και έγιναν το φαβορί για τη νίκη. Οι "άσπροι" που στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Κ. Σ. Χριστόπουλου, έπρεπε να προσθέσουν κι άλλους παίχτες στην επιθετική τους εξίσωση για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στο παρκέ, να τρέχουν ένα επιμέρους 14-5 με τους Γ. Χριστόπουλο, Δ. Χριστόπουλο και Κ. Κ. Χριστόπουλο και να προηγούνται με 39-36. Τα Ραμολιμέντα δε θύμισαν σε καμία περίπτωση την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, έγιναν προβλέψιμα στην επίθεση και μπήκαν σε βαθύ προβληματισμό εν όψει του τελευταίου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάνοντας τους αντιπάλους να... ματώσουν για ένα καλάθι. Όσον αφορά την επίθεση, με πρωταγωνιστές τους Κ. Κ. Χριστόπουλο και Γεωργίου, σκόραραν όταν η μπάλα έκαιγε και έφτασαν στη νίκη με 53-46. Τα Ραμολιμέντα σημείωσαν μόλις 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και όπως ήταν λογικό η ήττα ήρθε φυσιολογικά γι' αυτούς.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Κ. Σ. Χριστόπουλος με 15 πόντους (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/9 βολές).

ΧάνειBall (Γ. Χριστόπουλος): Κ. Κ. Χριστόπουλος 16 (2), Κ. Σ. Χριστόπουλος 14 (2), Δαμουλάκης, Δ. Χριστόπουλος 6, Γ. Χριστόπουλος 8, Γεωργίου 6, Κότσιφας 3 (1)

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Μπονώρης, Τσαφαντάκης 6 (2), Παρλαβάντζας 8, Εμμανουηλίδης 5, Μαυρόπουλος, Αλεξίου 5, Σκυριανός 6, Μαρούλης, Γουριώτης 8, Ποσταλής 8 (2)

Τι μας άρεσε: Η άμυνα για σεμινάριο των νικητών στο δεύτερο ημίχρονο