Pressof BC 22 13 20 14 - 69 -
Blue Rose 9 11 13 12 - 45 -

Pressof is back!

Εμφατική ήταν η επιστροφή της Pressof στην Master League, αφού με ολοκληρωτικό μπάσκετ επικράτησε του Blue Rose σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall.

Τις προθέσεις τους από πολύ νωρίς έδειξαν οι γηπεδούχοι αφού με τρίποντα των Νομικού - Βασιλείου και δίποντα του Νίνου προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 22-9. Οι φιλοξενούμενοι που έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, πήραν σκορ από την περιφέρεια από τον Τριανταφύλλου και από μέση απόσταση από τον Δανασή .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Blue Rose έβγαλε αντίδραση και με καλάθια των Θεοδωρικάκου, Καρατζά και Δανασή έριξε την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων. Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή, γύρισαν τη μπάλα με υπομονή στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκαν την δύναμη του Γκυρτή στο ζωγραφιστό και την εκτελεστική δεινότητα του Νίνου και επανέφεραν την... τάξη, διαμορφώνοντας το υπέρ τους 35-20 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Τέλος στην υπόθεση νίκη έβαλε η Pressof στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Παπαθανασίου, Γκυρτή, Καραντζιά και Νίνο εκτόξευσε την διαφορά στο +22 (55-33). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν δια χειρός Γιαννακή να γίνουν ανταγωνιστικοί, όμως η συνολική τους απόδοση ήταν κάτι παραπάνω από μέτρια.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο νικητής είχε ήδη κριθεί. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι, κυριάρχησαν ξανά και στις δύο μεριές του παρκέ και έφτασαν πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 69-45. Οι φιλοξενούμενοι κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και γνώρισαν δίκαια την ήττα σε μια αναμέτρηση που θα θελήσουν να ξεχάσουν πολύ γρήγορα.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γκυρτής με 16 πόντους (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/3 βολές).

Pressof (Κοροπούλης): Βασιλείου 11 (1), Γκυρτής 16 (1), Καραντζιάς 4, Κοντάκος, Κρασσάς, Λαδόπουλος 2, Μπαλάσκας, Νίνος 14, Νομικός 16 (4), Παπαθανασίου 5 (1), Τρατολάτης, Τσορτός 1

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Γιαννακής 5 (1), Δανασής 11 (1), Θεοδωρικάκος 6, Θεοφανόπουλος 2, Καπετανάκος 4, Καρατζάς 8, Τριανταφύλλου 3 (1), Τσομίδης 4, Χαραλαμπίδης

Τι μας άρεσε: Η κυρίαρχη εμφάνιση της Pressof!