19/09/2024
Δirtus Bologna 18 12 21 19 - 70 -
Pressof BC 24 16 9 22 - 71 -

Η Pressof τη νίκη, η Bologna τις εντυπώσεις!

Τρεις βολές του Κοροπούλη σε νεκρό χρόνο γλίτωσαν την Pressof από την ήττα απέναντι στην ιδιαίτερα μαχητική Δirtus Bologna, που έκλεψε τις εντυπώσεις με την εμφάνισή της.

Αρκετά εύστοχες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα, οι οποίες συμβάδιζαν στο σκορ. Μεγάλες μάχες κάτω από τα δύο καλάθια, με τον Υφαντή να οδηγεί την Bologna στο σκορ και τους Γκυρτή, Vasiliu  να απαντάνε για την Pressof. O Νομικός με τρίποντο έκανε το 11-19. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 18-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ένα τρίποντο του Κοροπούλη έδωσε διψήφια διαφορά στους φιλοξενούμενους (18-28). Δύο τρίποντα του Παθιάκη και ένα καλάθι του Μανιαδάκη μείωσαν την διαφορά στο καλάθι για την Bologna (26-28). H Pressof απάντησε με σερί 8-0 και προηγήθηκε ξανά με +10 (26-36). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 30-40.

Ένα καλάθι του Καμάρα έκανε το 31-45 και όλα έδειχναν ότι η Pressof θα έχει ένα εύκολο βράδυ στο Περιστέρι. Ομως οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν τον ματς και με επιμέρους σκορ 20-4 πέρασαν μπροστά με την λήξη του δεκαλέπτου  (51-49).

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ με την Bologna  να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ και τον Vasiliu να κάνει την διαφορά για την ομάδα του Μπαλάσκα σε άμυνα και επίθεση. Ο Σκιάνης ευστόχησε από κοντά μετά από εξαιρετική ασίστ του Σουβαλώτη και έκανε το 70-68 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Κοροπούλης πήρε τρίποντο νίκης με την λήξη και κέρδισε φάουλ στην προσπάθεια του. Οι γηπεδούχοι χρεώθηκαν και με τεχνική ποινή και ο Κοροπούλης με 3/4 σε νεκρό χρόνο, έδωσε την νίκη στην Pressof (70-71),  σε μια συναρπαστική αναμέτρηση.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Fatjon Vasiliu με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Υφαντής με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Δirtus Bologna (Ζωγραφάκης): Σουβαλώτης 4, Ζωγραφάκης 6, Σκιάνης 10, Ραυτόπουλος 1, Υφαντής 19, Κέζιος 13, Κοτρώτσος, Μανιαδάκης 2, Παθιάκης 13, Πλότσικας 2.

Pressof (Μπαλάσκας): Νομικός 9, Τσορτός, Κοροπούλης 20, Γκυρτής 12, Vasiliu 14, Καμάρας 10, Κοντάκος, Κρασσάς, Παπαθανασίου, Παραράς 6.

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα της Δirtus και η εξαιρετική εμφάνιση του Vasiliu στην τελευταία περίοδο.