26/09/2024
Cosa Nostra 14 12 11 6 - 43 -
Gladiators 9 10 17 14 - 50 -

In Pritsos we trust!

Ο Δημήτρης ο Πρίτσος εμφανίστηκε στον αγώνα την ώρα που... έπρεπε και κλείδωσε τη νίκη των Gladiators απέναντι στην Cosa Nostra, με τελικό σκορ 43-50, για το θεσμό του κυπέλλου!

Ο Κωνσταντίνος Μισιχρόνης μπήκε φουριόζος στο παρκέ του ΓΣΠ και έβαλε σχεδόν ό,τι σουτ πήρε από μέση και κοντινή απόσταση, με τους Gladiators να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα. Ο Κουτσουριδάκης είδε και... απόειδε και αποφάσισε να σκοράρει για τους "λευκούς", με το αναγνωριστικό δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-9 για Cosa. Δύο ίδιες φάσεις με τον Ντάγκα δημιουργό και τον Καραμπέτσο εκτελεστή μείωσαν τη διαφορά στους 4, με το πρωτο ημίχρονο να κλείνει στο 26-19 για την παρέα του Γιώργου του Γονιδάκη, η οποία με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο κατάφερε και έμενε μπροστά.

Ο Αναγνωστόπουλος έβαλε ένα σουτ από την κορυφή, ο Τσακίρης προσπάθησε να δημιουργήσει αλλά... δεν! Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ιδέες, δεν έβρισκαν ρυθμό και είδαν τον Χατζησυμεωνίδη να εκτελεί παράλληλα για τρεις και να ανεβάζει τη διαφορά ξανά σε διψήφιο. Το τρίτο δεκάλεπτο όμως δεν είχε τελειώσει, καθώς ανέλαβε ο Τσακίρης να τη βάλει στο καλάθι, με το 37-36 να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς! Κάπου εκεί ο Δημήτρης ο Πρίτσος πήρε τις... ευθύνες που του αναλογούσαν, έβαλε τα σουτ που βάζει όλα αυτά τα χρόνια στα παρκέ και κλείδωσε τη νίκη για τους Gladiators με τελικό σκορ 43-50.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο αθόρυβος Νίκος Ζαΐμης με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, κόψιμο, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημήτρης Βιλλιώτης με 4 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα λάθος.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Μπρούστας 9, Κουτσουριδάκης 3, Φλυτζάνης 9, Χατζησυμεωνίδης 3, Βιλλιώτης 4, Μοίρας 8, Σδούγκας 4, Στρέγλος 3.

Gladiators (Τσακίρης): Τώνης 2, Τσακίρης 15, Πρίτσος 8, Μισιχρόνης 5, Ζαΐμης 6, Αναγνωστόπουλος 4, Αναγνωστόπουλος 4, Καραμπέτσος 6, Μωραΐτης 3, Νάννος, Ντάγκας, Ψαράκης 1.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!