08/07/2024
ThunderDogs 23 15 17 29 - 84 -
Ανούσιοι 29 30 15 14 - 88 -

Προβάδισμα οι Ανούσιοι - ζωντανοί οι Thunderdogs!

Βραδάκι Δευτέρας 8 Ιουλίου στο Athens Sports Hall, σε ένα φανταστικό από ποιότητα και ρυθμό παιχνίδι, οι Ανούσιοι απώλεσαν διαφορά 24 πόντων, πήραν μεν μικρό προβάδισμα με τη νίκη τους 88 – 84, με τους Thunderdogs να μένουν ολοζώντανοι στην υπόθεση πρόκριση.

Οι ομάδες μπήκαν με σπασμένα τα φρένα στο πρώτο δεκάλεπτο, προσέφεραν πλουσιοπάροχο θέαμα στο κοινό, με τους Ανούσιους με ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο να ξεφεύγουν με 23 – 29. Οι Ροζ χόρευαν στους ρυθμούς του εκπληκτικού Ρόκα που πέτυχε 11 πόντους και είχαν άξιο συμπαραστάτη τον Παπαδόπουλο που πρόσφερε 9. Στην αντίπερα όχθη η τριάδα Σπέντζου(8), Καραδολάμη(7) και Παπαδή(6) προσπαθούσαν να κρατήσουν κοντά τους Thunderdogs.

Και μπαμ και μπουμ οι κουμπουριές στο δεύτερο δεκάλεπτο , με το καλάθι να μοιάζει σαν βαρέλι και τους Ανούσιους με απίστευτη ευστοχία από την περιφέρεια να εκτοξεύουν τη διαφορά στο + 21. Γεωργιάδης — Ρόκας με τρία τρίποντα και Φύκας με 6 πόντους από κοντά, έδωσαν απίστευτο ρυθμό στο παιχνίδι με το 38 – 59 να είναι το σκορ ημιχρόνου. Οι Thunderdogs που δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να περιορίσουν τα ατού της αντίπαλης ομάδας, στηρίχθηκαν στον Καραδολάμη που πέτυχε 6 πόντους.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έσφιξαν την άμυνα τους και με το δίδυμο Καραδολάμη – Παπαδή να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους έκαστος, πλησίασαν ακόμα και στους 13. Στο απέναντι στρατόπεδο, οι Ανούσιοι που δεν έπιασαν τα γνωστά τους στάνταρ, είχαν τον Φύκα με 10 πόντους σε εξαιρετική κατάσταση κρατώντας την διαφορά σε υψηλά επίπεδα(55-74).

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και με εξαιρετική επιθετική απόδοση, έχασαν μεν 84 – 88 αλλά η υπόθεση πρόκριση έμεινε ανοιχτή. Ο Παπαδής με 10 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους Thunderdogs, με Σπέντζο(8) και Συγλέτο(4) να βάζουν το λιθαράκι τους, ενώ την νίκη για τους Ανούσιους χάρισαν οι Ρόκας με 6 και Τζαγκαράκης με 5 πόντους αντίστοιχα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Άγγελος Ρόκας με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Παπαδής με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Thunderdogs(Παπαγεωργίου): Αγγελόπουλος 6, Καραδολάμης 19(8ρ.), Κασπαριάν 1, Πίνας 3 , Παπαδής 23(10ρ.), Σέργης 3, Σεφέρης, Σπέντζος 22, Συγλέτος 7.

Ανούσιοι(Ρόκας): Γεωργιάδης 17, Λιώρης, Παπαδόπουλος 9(7ρ.), Προςελέντης 6(11ρ.), Ρόκας 26(10ρ.), Τζαγκαράκης 8(8ρ.), Φύκας 22.

Τι μας άρεσε: Τρομακτικός ρυθμός, μεγάλα σουτ και εκκωφαντικές τάπες μέσα στο ζωγραφιστό!