23/05/2022
San Agrinio Engineers 7 19 12 5 - 43 -
Akarnania Warriors 9 12 15 11 - 47 -

Προβάδισμα 5ης θέσης για τη Δ.Α. Ακαρνανίας

Προβάδισμα για καλύτερη κατάταξη από την αντίπαλό της πήρε η Δ.Α. Ακαρνανίας που κέρδισε με 47 – 43 το ΤΕΕ.Η ομάδα του Θόδωρου Παπαστάμου πέτυχε την 6η της νίκη αφήνοντας στις 5 το ΤΕΕ και ανέβηκε μόνη στην 5η θέση της βαθμολογίας. Στην τελευταία αγωνιστική θα κριθεί η τελική κατάταξη, καθώς το ΤΕΕ κράτησε τη διαφορά του πρώτου αγώνα και αν οι δύο ομάδες ισοβαθμήσουν υπερτερεί.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διαφορά 2 πόντων.

Το ΤΕΕ πήρε το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκε μέχρι και 9 πόντους και στο ημίχρονο ήταν στο +5.

Με σερί 8 – 0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 13 πόντων, όμως ακολούθησε σερί 15 – 2 της Δ.Α.Α. που ισοφάρισε, για να κλείσει το δεκάλεπτο με διαφορά 2 πόντων για το ΤΕΕ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αστοχία κυριάρχησε, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κάποιες λύσεις παραπάνω και τελικά πήραν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Χρήστος Τσάσσης με 13 και ακολούθησε ο Θανάσης Χαλκιάς με 12.

Για το ΤΕΕ πρώτος σκόρερ και μοναδικός διψήφιος ήταν ο Νίκος Τάγκας με 15 πόντους.

ΤΕΕ (Λάμπρος Καρβελάς): Τάγκας 15(2), Μπουλούμπασης, Πρέζας 3(1), Λέρης 5(1), Καταγής 7(2), Κολτσίδας 8, Γιολδάσης 5(1), Χαρδαλιάς.
Δ.Α. ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ (Θόδωρος Παπαστάμος): Τσάσσης 13, Δρακούσης 4, Χριστογιάννης 6, Μπιτσικώκος 3, Χαλκιάς 12(1), Μαυραγάνης 4, Βεργούλης 4, Τακτικός, Μπαρμπάκης 1.

Τι μας άρεσε. Η Δ.Α. Ακαρνανίας δεν πήρε τραβηγμένες προσπάθειες και παρά την αστοχία της είχε υποφερτά ποσοστά.
Τι δε μας άρεσε. Μεγάλη η αστοχία των δύο ομάδων, μικρό το πάθος για τη νίκη και μοιραία ήρθε χαμηλό σκορ χωρίς να υπάρξουν συγκινήσεις στο φινάλε, παρότι οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ.