24/05/2022
Bulldogs 18 13 19 10 - 60 -
Kasonic Beers 20 8 11 15 - 54 -

Προβάδισμα για Bulldogs, έμειναν ζωντανοί οι Kasonic !

Απόγευμα Κυριακής στο Basketaki Arena, Bulldogs και Kasonic Beers διασταύρωσαν τα ξίφη τους στη δεύτερη φάση των Playoffs ανόδου της Development 2 League. Η ομάδα του Δημήτρη Απέργη κατάφερε να επικρατήσει με 60-54, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Δημήτρη Βασιλάκο (25π., 7 ριμπ., 6 ασί.). Οι Kasonic παρότι βρέθηκαν στο -14 έβγαλαν ψυχή, αντέδρασαν, μείωσαν στους 6 και διατηρούν ελπίδες για ανατροπή στη ρεβάνς της Τετάρτης (25/5). Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ονειρικό ξεκίνημα για τους Kasonic που προηγήθηκαν με 1-10 στα πρώτα λεπτά, εκμεταλλευόμενοι και το μουδιασμένο ξεκίνημα των μετέπειτα νικητών. Πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις των φιλοξενούμενων, με τους Προσηλιακό (4π.), Κόκκαλη (4π.), Καρακωνσταντή (4π.), Μιχάλη Ζυγούρη (3π.), Γιώργο Ζυγούρη (3π.) και Ασημακόπουλο (2π.) να δίνουν λύσεις στο επιθετικό σκέλος. Στην αντίπερα όχθη, οι Bulldogs άργησαν αλλά βρήκαν τα πατήματά τους και, με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Λαζανάκη (6π.) και Βασιλάκο (6π.), μείωσαν την απόσταση στο καλάθι. Σκορ δεκαλέπτου, 18-20.

Μειωμένη παραγωγικότητα εκατέρωθεν στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-8 και τους Bulldogs να παίρνουν κεφάλι στο σκορ. Ο Δημήτρης Βασιλάκος (10π.) συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων είτε δημιουργώντας για τους συμπαίκτες, είτε εκτελώντας ο ίδιος. Για τους Kasonic κουπί στην επίθεση τράβηξαν οι Προσηλιακός (3π.), Γιώργος Ζυγούρης (3π.) και Ασημακόπουλος (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 31-28.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Απέργη ανέβασε αισθητά την απόδοσή της, χτίζοντας μάλιστα διψήφια διαφορά. Δημητρακόπουλος (4π.) και Λούβαρης (9π.) μπήκαν για τα καλά στην εξίσωση των διακριθέντων, παίρνοντας τη σκυτάλη από τον Βασιλάκο (3π.). Οι Kasonic προβληματίστηκαν με το 4ο φάουλ του Ασημακόπουλου (3π.), αλλά κατάφεραν να παραμείνουν σε λογική απόσταση χάρη στους Μιχάλη Ζυγούρη (3π.), Προσηλιακό (3π.) και Κόκκαλη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-39.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο Basketaki Arena και οι Kasonic εμφανίζονται αποφασισμένοι να μην τα παρατήσουν. Η ομάδα του Γιώργου Ζυγούρη (2π.) επικράτησε στο επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου με 10-15 και κρατήθηκε ζωντανή στην μάχη της ανόδου. Εξαιρετικός στα τελευταία λεπτά ο Προσηλιακός με 8 πόντους και 2 μεγάλα τρίποντα. Στην άλλη πλευρά, οι Bulldogs απώλεσαν το σημαντικό προβάδισμα που είχαν χτίσει αλλά έφτασαν στη νίκη με 60-54. Βασιλάκος και Απέργης με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα πήραν στις πλάτες την ομάδα στα τελευταία λεπτά. Κάβα 6 πόντων για τους Bulldogs που πάνε με προβάδισμα στον επαναληπτικό της Τετάρτης (25/5). Οι Kasonic θα παρουσιαστούν με καλή ψυχολογία για την  ανατροπή, κρατώντας την αντίδραση στο τέταρτο δεκάλεπτο που επιβεβαίωσε για μια ακόμα φορά φέτος ότι έχουν ανέβει πολλά επίπεδα.