06/07/2020
Tsouvalia 16 18 13 19 - 66 -
Old Firm BC 21 11 17 10 - 58 -

Προβάδισμα πρόκρισης τα Tsouvalia!

Την Κυριακή το βράδυ 5 Ιουλίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα τα Tsouvalia παρά τον αρχικό ενθουσιασμό που είχαν οι Old Firm, σαν πιο έμπειρα έφεραν το ματς στα μέτρα τους, επικράτησαν με 66 – 58 και και πήραν προβάδισμα για την πρόκριση στο Final Four.
Οι Old Firm κατέβηκαν πλήρεις και με πολύ όρεξη όπως φάνηκε αρχικά!Με Ντραγκότι(5),Παναγάκο ,Λεμονιά(3),Τρωγάδα και Κανελλόπουλο να σκοράρουν προηγήθηκαν νωρίς με 8-15.Για τα Tsouvalia ο Κυριακίδης με 5 πόντους οδηγούσε στο σκοράρισμα και ο Γεωργίου συμπλήρωνε.Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν με γκολ φάουλ από Ράπτη, Μαγγανά και δίποντο του Μαρκόπουλου, ενώ οι φιλοξενούμενοι με δύο ακόμα τρίποντα από Ντραγκότι και Μουγκαράκη διατηρούσαν προβάδισμα με 16 – 21.
Τα Tsouvalia ξεκίνησαν δυναμικά το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 7– 0 από Ράπτη, Μαρκόπουλο, Σωτηρόπουλο και Μαγγανά παίρνοντας προβάδισμα με 23 – 21. Οι Old Firm δεν πτοήθηκαν και βρήκαν λύσεις με δύο τρίποντα του κεφάτου Λεμονιά, ένα του Μουγγαράκη και δίποντο του Αναχουρλή, το ημίχρονο όμως βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους καθώς με 6 πόντους του Σωτηροπούλου και βολές από Ράπτη και Πετράκη διαμόρφωσαν το 34 – 32.
Τα πρώτα 5 λεπτά το τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλάζοντας συνεχώς προβάδισμα. Ράπτης και Μαρκόπουλος πέτυχαν από 4 πόντους για τα Τσουβάλια, ενώ για τους Firm 6 πόντους o Παναγάκος και ένα καλάθι o Κούτσικος( 42 – 41.). Στη συνέχεια οι Μπλε βρήκαν λύσεις με 3 βολές του Μαρκόπουλου και δίποντο του Ράπτη, ενώ οι Κόκκινοι με Λεμονιά, Ξυλιά και νέο τρίποντο του Ντραγκότι πέρασαν ξανά μπροστά με 47 – 49.
Τα πρώτα 4 λεπτά το τελευταίου δεκαλέπτου κυλούσαν με τον ίδιο τρόπο με τους Μαρκόπουλο, Σωτηρόπουλο να βάζουν μπροστά τα Τσουβάλια και τους Ξυλιά και Κανελλόπουλο να απαντούν για το 52 – 53. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι δυνάμωσαν πολύ την άμυνα τους, δέχτηκαν μόνο ένα δίποντο από τον Παναγάκο, ενώ στην επίθεση με Ράπτη, Μαρκόπουλο(4), Κυριακίδη(3), Σωτηρόπουλο και Πετράκη πέτυχαν 12 πόντους ξεφεύγοντας με 64 – 55. Οι Old Firm που επιδόθηκαν σε βιαστικές επιθέσεις χωρίς να κρατήσουν σε χαμηλά επίπεδα την διαφορά ενόψει επαναληπτικού πέτυχαν δύο καλάθια με Μουγκαράκη και Ξυλιά, ενώ ο Μαρκόπουλος με δύο νέες βολές διαμόρφωσε το τελικό 66 – 58.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Ράπτης με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, δύο ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε Θεόδωρος Παναγάκος με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά τα Tsouvalia είχαν 17/35 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 20/41 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.
Οι Old Firm είχαν 14/43 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 6/13 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.
Tsouvalia (Κυριακίδης): Μαρκόπουλος 18, Ράπτης 16(12ρ.), Πετράκης 4, Κυριακίδης 8, Μαγγανάς 6 (8ρ.), Αρσενικός, Σωτηρόπουλος 11 (8ρ.), Γεωργίου 3.
Old Firm (Λίτσας): Κανελλόπουλος 4 (5ας.), Σανταμούρης, Μουγκαράκης 8, Λεμονιάς 11, Κούτσικος 3, Παναγάκος 11 (14ρ.) Αναχουρλής 2, Ντραγκότι 11(4ας.), Ξυλιάς 5, Τρωγάδας 3.
Τι μας άρεσε: Το ματς ήταν αμφίρροπο στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ.