04/02/2022
Young Ballers BC 4 11 11 14 - 40 -
Γέροντες 5 7 12 7 - 31 -

Προβλημάτισαν, αλλά νίκησαν οι Young Ballers !

Βράδυ Τετάρτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι, πρωτοπόροι του 5ου ομίλου της D2, Young Ballers υποδέχθηκαν τους ελλιπέστατους, αλλά ιδιαίτερα σκληροτράχηλους Γέροντες στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής. Οι «Πράσινοι» παρότι είχαν πληθώρα λύσεων από τον πάγκο και άκρως πιο νεανικό ρόστερ κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους στα τελευταία  λεπτά. Συγκλονιστική προσπάθεια από τους μόλις πέντε Γέροντες που έφτασαν πολύ κοντά στη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Νευρικό ξεκίνημα για αμφότερες τις ομάδες στο κλειστό της ΑΕΚ. Οι Στράτος Καγγελάρης και Κώστας Στρατήγης πέτυχαν τα πρώτα «γεροντικά» καλάθια. Οι γηπεδούχοι σκόραραν μόλις μία φορά εντός πεδιάς, χάρη στην ωραία εκτέλεση τριών πόντων του Παναγιώτη Ζορμπάνου (4π. με 1 τρίπ.). Σκορ δεκαλέπτου, 4-5.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο με τους Young Ballers να παρουσιάζονται ελαφρώς ανώτεροι επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 11-7. Οι Παναγιώτης Ανδρεάδης και Βύρωνας Βαρκάρης αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος στην επίθεση των γηπεδούχων, σκοράροντας 5 και 6 πόντους αντίστοιχα. Οι Καγγελάρης και Στρατήγης είχαν έγκαιρες απαντήσεις από πλευράς Γερόντων, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο Ζαχαρίας Τουρής, που παράλληλα έκανε σπουδαίο δουλειά στο αμυντικό σκέλος αλλά και στα ριμπάουντ. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 15-12.

Μοιρασμένο το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Με υπομονή στην επίθεση και σημαντική πολυφωνία (5 διαφορετικοί σκόρερ) οι Young Ballers κατάφεραν να προηγηθούν με +6. Ωστόσο, η απάντηση των Γερόντων ήταν άμεση. Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Στρατήγη (7π. με 1 τρίπ.) και άξιους συμπαραστάτες τους Ζαχαρία Τουρή (1 τρίπ.) και Νίκο Παπανικολάου (2π.) οι Γέροντες βρήκαν και πάλι τον τρόπο να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής, αγχώνοντας του πρωτοπόρους του ομίλου. Σκορ ημιχρόνου, 26-24.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το πλεονέκτημα της καλύτερης φυσικής κατάστασης, αλλά και του γεμάτου ρόστερ των Ballers αποδείχθηκε καταλύτης. Οι Γέροντες, παρά τα σημαντικά καλάθια των Ζαχαρία Τουρή (5π. με 1 τρίπ.) και Στράτου Καγγελάρη (2π.) πληγώθηκαν από τις αργές επιστροφές τους. Οι γηπεδούχοι χτύπησαν στο γρήγορο transition και με τους Βύρωνα Βαρκάρη (2π.), Παναγιώτη Ανδρεάδη (2π.), Χρήστο Κοσμόπουλο (2π.), Θανάση Σπυρόπουλο (2π.) και Παναγιώτη Ζορμπάνο (2π.) κλείδωσαν για τα καλά την 9η φετινή νίκη τους στο πρωτάθλημα της D2 με τελικό σκορ 40-31.

Στο τέλος του αγώνα, οι Young Ballers είχαν 15/54 δίποντα, 2/19 τρίποντα και 4/11 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 5 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Γέροντες είχαν 10/49 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 6 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο νεοαποκτηθείς Θανάσης Σπυρόπουλος με 6 πόντου, έχοντας 3/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Γέροντες ξεχώρισαν Ζαχαρίας Τουρής με 10 πόντους και double-double, έχοντας 2/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 λάθος και 6 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής !

Young Ballers (Στεφανάκος Μ.) : Κυριάκος 2 (8 ριμπ.), Στεφανάκος 3 (6 ριμπ., 4 ασί., 1 τρίπ.), Κοσμόπουλος 4 (2 κλεψ.), Ζορμπάνος 6 (7 ριμπ., 5 κλεψ., 1 τρίπ.), Σπυρόπουλος 6 (8 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ., 3 μπλοκ), Βαρκάρης 10 (9 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 1 μπλοκ), Μπένος, Ανδρεάδης 7 (9 ριμπ., 2 ασί., 1 μπλοκ), Μερμίγκης 2 (5 ριμπ.).

Γέροντες (Τουρής) : Στρατηγής 11 (13 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ.,1 τρίπ.), Τουρής 10 (11 ριμπ., 2 τρίπ., 6 μπλοκ ! ), Καγγελάρης 8 (6 ριμπ., 4 κλεψ., 3 τρίπ.), Παπανικολάου 2 (3 ριμπ., 4 κλεψ.), Κοκότσης (9 ριμπ., 2 κλεψ.).

Τι μας άρεσε : Η τρομερή προσπάθεια των Γερόντων, αλλά και η πανέμορφη alley-oop συνεργασία (Στεφανάκος -Μερμίγκης) των Young Ballers στο φινάλε του ημιχρόνου.