Proboraptors 9 13 11 10 - 43 -
Sacramento Drinks 8 7 9 7 - 31 -

Probowinners!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην Evolution League οι Proboraptors, αφού επικράτησαν των Sacramento Drinks σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι... πρωτάρες στην κατηγορία και να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν εν τέλει προβάδισμα βραχείας κεφαλής (9-8) χάρη στα καλάθια των Αβούρη και Βαλέντζη. Για τους φιλοξενούμενους οι Σταυρόπουλος και Βαρβαρήγος ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, σημειώνοντας από ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Proboraptors με την είσοδο των Γαρυφαλλίδη, Τζιάγκα και Τουρή, έγιναν πιο... δραστήριοι και πήραν ένα μικρό προβάδισμα (22-15). Οι Drinks από την άλλη μεριά παρέμειναν χαμηλά στα σκοράρισμα και μπήκαν σε βαθύ προβληματισμό εν όψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα και πάλεψαν για κάθε κατοχή. Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Αναστασίου και Σκιαδά έκαναν δυναμική επιστροφή στο ματς και έβαλαν δύσκολα στον αντίπαλο. Οι γηπεδούχοι ωστόσο με ψυχραιμία και καλές επιλογές στην επίθεση στα τελευταία λεπτά έκαναν το σκορ 33-24 και έγιναν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε τυπική διαδικασία, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί και να επιστρέψουν στο ματς. Οι "πράσινοι" έπαιξαν όσο χρειάστηκε, έκαναν καλή διαχείριση και με πρωταγωνιστές τους Αβούρη και Γαρυφαλλίδη έφτασαν στη νίκη με 43-31. Οι Drinks πλήρωσαν την αστοχία τους και τα πολλά νεκρά διαστήματα που παρουσίασαν στο παιχνίδι τους.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γαρυφαλλίδης με 8 πόντους (4/6 δίποντα).

Proboraptors (Βαλέντζης): Αβούρης 6, Βαλέντζης 2, Γαρυφαλλίδης 8, Ζερβόπουλος 3 (1), Κουνενιδάκης 5 (1), Μπαλιώτης, Πλέσσας, Σαχάς 6, Τζιάγκας 8, Τουρής, Τραϊφόρος 5 (1)

Sacramento Drinks (Χ. Τσιλιβάκος): Αναστασίου 4, Βαρβαρήγος 9 (1), Κορακάς, Ράμμος 2, Σκιαδάς 7, Σταυρόπουλος 3 (1), Α. Τσιλιβάκος 1, Χ. Τσιλιβάκος 3, Φουτσης 2

Τι μας άρεσε: Η κομβική παρουσία του Γαρυφαλλίδη.