22/01/2020
Bar Χελώνα 14 12 10 17 - 53 -
JugoPLASTIKA 7 12 6 16 - 41 -

Πρόεδρος-GM-MVP και άλλα πολλά ο Σπανός!

Στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του BPL, Η Bar Χελώνα τα έβαλε με την JugoPlastika. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο στο μεγαλύτερο μέρος του, με την αρμάδα του Σπανού να νικάει με σχετική άνεση την μαχητική ομάδα του Αντωνακάκη. Το παιχνίδι έληξε 53-41 με τις «χελώνες» να βαδίζουν με σταθερή ταχύτητα προς τα playoff!

Με άγριες διαθέσεις ξεκίνησε η παρέα του Παπαδόπουλου το 1ο δεκάλεπτο. Με τρομερές άμυνες και με σωστές επιθέσεις, η Bar Χελώνα δημιούργησε μια διαφορά 7 πόντων. Από την άλλη, 5 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο Αμπλάς. Το σκορ της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε στο 14-7.

Απόλυτα ισορροπημένη ήταν η 2η περίοδος. Το καλό για την Bar ήταν το γεγονός ότι ο Παπαδόπουλος άρχισε να παίζει όπως παλιά αφού έβαλε 2 συνεχόμενα τρίποντα. Από 5 πόντους είχαν οι Αμπλάς και Κατσιφός για την JugoPlastika που δεν παρέδιδε τα όπλα.

Η διαφορά χτύπησε διψήφιο στο 3ο δεκάλεπτο. Το σκορ της περιόδου (10-6) μαρτυράει την αστοχία των ομάδων από την μία και την προσήλωση στην άμυνα από την άλλη. 2 τρίποντα έβαλε ο Α. Λαμπ. φτάνοντας τα 3, ενώ από 1 καλάθι είχαν οι Αντωνακάκης, Αγγελόπουλος και Φούκας για την Jugo.

Με την διαφορά στους 10 υπέρ των γηπεδούχων, η Bar είχε ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας στην 4η και τελευταία περίοδο του αγώνα. Η JugoPlastika έχοντας πρωταγωνιστή τον Αγγελόπουλο, προσπάθησε να μειώσει και να απειλήσει, αλλά τα τρίποντα του Τσίρου και του Α. Λαμπρόπουλου έδωσαν την νίκη στις «χελώνες»!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Σπανός με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ (7-3), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 27:36 λεπτά αγώνα. Σούταρε 4/11 δίποντα (36,4%) και 0/2 τρίποντα (0%). Για την Jugo 14 πόντους με 7 ριμπάουντ (2-5), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά και 9 λάθη σε 40 λεπτά είχε ο Αμπλάς. Σούταρε 4/9 δίποντα (44,4%), 1/5 τρίποντα (20%) και 3/3 βολές (100%).

Σαν σύνολο, η Bar Χελώνα είχε 12/43 δίποντα (27,9%), 9/31 τρίποντα (29%), 2/8 βολές (25%), 43 ριμπάουντ (18-25), 15 ασίστ, 13 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 16 λάθη. Η JugoPlastika είχε 15/38 δίποντα (39,5%), 2/16 τρίποντα (12,5%), 5/18 βολές (27,8%), 48 ριμπάουντ (14-34), 6 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 27 λάθη.

Bar Χελώνα (Σπανός): Λαμπρόπουλος Α. 17, Σκιαδάς 4, Παπαδόπουλος 6, Καλός, Κωτσόπουλος 4 (12 ριμπ), Τσίρος 6, Σπανός 8 (10 ριμπ), Λαμπρόπουλος Π. 4, Σταθόπουλος 4.

JugoPlastika (Αντωνακάκης): Αμπλάς 14 (7 ριμπ), Κατσιφός 7, Αντωνακάκης 6 (8 ριμπ), Καπελιώτης, Μπέρτσος 2, Φούκας 2 (14 ριμπ), Αγγελόπουλος 10 (13 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Τα 5 τρίποντα του killer Αλέξη Λαμπρόπουλου!