05/04/2022
Campeon Εθνικός Star 7 11 10 9 - 37 -
Tinder Bologna 17 9 14 8 - 48 -

Προελαύνει ο Μπούρας και η παρέα του !

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development 2 ,  η Νικο Team πραγματοποίησε  άλλη μια σπουδαία νίκη στη προσπάθεια που κάνει για τη κατάληψη της πρώτης θέσης  , καθώς ο Εθνικός Star υπέκυψε στην ανωτερότητα της με σκορ 37-48  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιώργο Κολυβάκη  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε στα ριμπάουντ  , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες , έκλεψε μπάλες , και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 14 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν έντεκα αναπάντητους πόντους , 11-0 , ο Εθνικός με καλάθια των Βαλμά, Τόλια και Φλάσκο μείωσαν στους τέσσερις , 7-11, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ  0-6 και να κλείνουν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα δέκα πόντων , 7-17   . Πρώτοι  σκόρερ των νικητών ήταν οι Μπόυρας και Κολυβάκης με 6 πόντους ο καθένας  , ενώ στη αντίπερα όχθη 3 είχε ο Φλάσκος .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης η Niko αύξησε την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους δεκαπέντε πόντους , 9-24 , με τους γηπεδούχους να αντιδρούν , καθώς με τον Ζουρίδη να ηγείται των προσπαθειών τους έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο μείον οκτώ , 18-26  . Ο Καραμαλίγκας  πέτυχε 4  πόντους , ενώ από τους ηττημένους οι Βαλμάς , Ζουρίδης , Τόλιας και Φλάσκος  είχαν απο 2 .

Στη τρίτη περίοδο ο φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο  γκάζι , είχαν απάντηση για κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ ,  πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες ,  κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους  με τη διαφορά στα μέσα της περιόδου να αγγίζει τη τιμή των δεκατεσσάρων πόντων , 33-47 , ενώ το τέλος της προτελευταίας στροφής τους βρήκε στο συν δώδεκα ,28-40  . Ο Κολυβάκης πέτυχε 7 πόντους  , ενώ 4 είχε ο Τόλιας .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν ακόμη μια σπουδαία νίκη με σκορ 37-48 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 14 πόντους , 18 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κόψιμο  , ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Τόλιας  είχε 9  πόντους , 17 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο  .

Η Niko Team είχε 18/43 δίποντα , 4/26 τρίποντα  , 0/4 βολές ,  44 ριμπάουντ , 10 ασίστ , 12 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 7 λάθη , ενώ ο Εθνικός Star  είχε 14/47 δίποντα , 1/13 τρίποντα , 6/14 βολές , 46 ριμπάουντ , 3 ασίστ ,  6 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 8 λάθη .

Εθνικός  Star(Σέργης): Βαλμάς 11 , Ζουρίδης 4 , Σέργης 8 , Τόλιας 9 , Φλάσκος 5 .

Niko Team (Μπούρας) : Υι 4 , Haotian , Καραμαλίγκας 10 , Κολυβάκης 14 , Κουτσιώνης 6 , Μπούρας 4 , Παπαπαύλου 5 , Τσαβαλάς    .

Τι μας άρεσε : Η συνολική απόδοση του Γιώργου Κολυβάκη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !