22/10/2023
All Blacks 11 9 7 7 - 34 -
Proboraptors 12 11 6 15 - 44 -

Προελαύνουν οι Proboraptors!

Την αήττητη πορεία τους στον δεύτερο όμιλο της D2-League συνεχίζουν οι Proboraptors, καθώς κέρδισαν και τους All Blacks με 34-44 στο κλειστό της Ζωφριάς και έκαναν το 5/5!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Proboraptors να προηγούνται με 11-12, χάρη σε 4 πόντους του Αβούρη και 4 του Κατσιμίχα. Ο Σαμαρτζής ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας 8 πόντους, ενώ το πρώτο καλάθι είχε σημειώσει ο Χερβατίδης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με προσωπικό show του Αβούρη με 11 συνεχόμενους πόντους, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 20-23. Τους All Blacks κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Χερβατίδη και οι 4 του Μπαλντατσίδη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι All Blacks με 5 πόντους του Μπαλντατσίδη και καλάθι του Σαμαρτζή, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 27-27. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο στο βρήκε την παρέα του Βαλέντζη σε θέση οδηγού με 27-29, με τους Κατσιμίχα, Τσουκαλά και Μουσούντα να σκοράρουν από 2 πόντους έκαστος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Proboraptors άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Βαλέντζη, Αβούρη και Κατσιμίχα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 34-44. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι All Blacks να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Μπούρου και Χερβατίδη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/6 βολές, 9/39 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/6 βολές, 11/49 δίποντα και 6/14 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των All Blacks ο Σαμαρτζής με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 1/6 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Proboraptors ο Αβούρης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 6/18 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

All Blacks (Τσαλουκίδης): Καλλιώρας, Μπαλντατσίδης 9 (1), Μπούρος 4, Σαμαρτζής 11 (2), Σπυρόπουλος, Τσαλουκίδης 1, Τσαμαλής, Χερβατίδης 9 (1)

Proboraptors (Βαλέντζης): Αβούρης 18 (1), Βαλέντζης 6 (2), Κατσιμίχας 14 (3), Λουμάκος, Μουσούντας 4, Τραϊφόρος, Τσουκαλάς 2

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που είδαμε για 35 λεπτά!