10/03/2022
Black Mamba 17 27 12 19 - 75 -
Pistachios 17 6 22 16 - 61 -

Προελαύνει η στρατιά του Μπασδάνη!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League , το Black Mamba πραγματοποίησε τη δωδέκατη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς έκαμψε την αντίσταση των Pistachios με 75-61 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιάννη Μονέο  , αφού κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ  , έκλεψε μπάλες ,  μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 19 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα  πήραν το προβάδισμα με έξι αναπάντητους πόντους , 6-0 , η παρέα του Τσίτουρα αντέδρασε και μείωσε στον έναν , 10-9 , ενώ με ένα υπέρ της επιμέρους σκορ , 7-8 , έκλεισε τη περίοδο στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 17-17  . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Λουκόπουλος  με 5 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Κουτσούρης είχε 9 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης η ομάδα του Παντελή Μπασδάνη με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και με τους Μονέο και Λουκόπουλου να πραγματοποιούν εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ του Basketaki Arena προηγήθηκαν με δεκαέξι πόντους διαφορά ,33-16 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 44-23 . Ο Μονέος πέτυχε 10 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπακαλοδουκάς , Φλίγκος και Τάλαρος είχαν από 2 .

Στην τρίτη περίοδο οι Pistachios μπήκαν στο παρκέ έτοιμοι να πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους , καθώς έβγαλαν σπουδαίες άμυνες ,  έλεγξαν τα ριμπάουντ και με  απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τσίτουρα έριξαν τη διαφορά που χώριζε τις ομάδες στους έντεκα πόντους , 48-37 , με το φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το 56-45 , δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης  . Ο Μονέος σε αυτό το διάστημα πέτυχε 4 πόντους , ενώ ο εκπληκτικός Τσίτουρας είχε 14 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στους δεκατέσσερις , 64-50 , οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν σερί 0-4 μειώνοντας στους δέκα , 64-54 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει την ομάδα του Παντελή Μπασδάνη να πανηγυρίζει τη δωδέκατη νίκη στο πρωτάθλημα της Master League με σκορ 75-61 . Πρώτος σκόρερ ο εξαιρετικός Λουκόπουλος με 8 πόντους , ενώ ο Τάλαρος είχε 9 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μονέος με 19 πόντους , 4 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 3 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Χαράλαμπος Τσίτουρας  είχε 16 πόντους , 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ .

Το Black Mamba είχε 21/36 δίποντα , 10/31 τρίποντα , 3/9 βολές , 46 ριμπάουντ , 15 ασίστ , 11 κλεψίματα , 6 κοψίματα και 9 λάθη , ενώ οι Pistachios είχαν 18/44 δίποντα , 6/24 τρίποντα , 7/11 βολές , 42 ριμπάουντ , 19 ασίστ , 4 κλεψίματα , 4 κοψίματα  και 13 λάθη .

Black Mamba(Μπασδάνης): Λουκόπουλος 21 , Δανίκλογλου 2 , Καριώτης , 7 , Μαρίτσας 3 , Μπολοτάκης 11 , Μονέος 19  .

Pistachios(Κοντογιάννης) : Παπακαλοδουκάς 2 , Μουρμούρης 5 , Φλίγκος 4 , Τάλαρος 11 , Κοντογιάννης 8 , Τσίτουρας 16 , Παπαγεωργίου 2 , Κουτσούρης 13 .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Μονέο και Λουκόπουλου  !