20/03/2023
Χαρμάνι Μιλάνο 9 17 7 10 - 43 -
Patras LakiStars 13 6 23 14 - 56 -

Προελαύνουν οι Lakistars, κέρδισαν άνετα τους Harmani

Πραγματοποιώντας ένα αψεγάδιαστο δεύτερο ημίχρονο, οι Lakistars επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και πήραν μια σημαντική νίκη επί των Harmani Milano (43-56), μετά από ένα ματς που είχε πολύ δυνατές μονομαχίες και οι δύο ομάδες απέδειξαν, δίχως αμφιβολία, πως ήθελαν πολύ τη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο Α' ημίχρονο, με τους Harmani Milano να προσπαθούν να χτυπήσουν μέσα από τη ρακέτα, έχοντας σαν σημείο αναφοράς, την ώρα που οι Lakistars στηρίζονταν στον Κομνηνό κατά κύριο λόγο και μπόρεσαν να κλείσουν την πρώτη περίοδο, κρατώντας ένα μικρό προβάδισμα (9-13).

Στο Β' δεκάλεπτο οι «πράσινοι» έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ και ανέτρεψαν τα δεδομένα του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Πανουτσόπουλο να ηγείται επιθετικά, την ώρα που οι Lakistars εμφανίζονταν αγχωμένοι και άστοχοι. Με πολύ καλό «φίνις» στο Α' μέρος, οι Harmani Milano πήγαν με προβάδισμα στην ανάπαυλα (26-19), βάζοντας υποψηφιότητα για τη νίκη.

Όλα άλλαξαν στην επανάληψη, όταν οι Lakistars γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη και κατόρθωσαν να περιορίσουν σε πολύ μεγάλο βαθμό το inside game των «πράσινων». Ταυτόχρονα, ο Χρονόπουλος έγινε ο ηγέτης στην επίθεση για το συγκρότημα του Γιώργου Αγγελόπουλου, ξεκλειδώνοντας την άμυνα των Harmani και με επι μέρους σκορ 7-23 στην Γ' περίοδο, το σκορ έγινε 33-42 και οι Lakistars έγιναν ξανά φαβορί.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Lakistars διαχειρίστηκαν χωρίς πρόβλημα το προβάδισμά τους, δεν επέτρεψαν στους άστοχους Xarmani Milano να γίνουν ξανά απειλητικοί και κατάφεραν να αυξήσουν τελικά τη διαφορά, για να φτάσουν στο τελικό 43-56.

Betsson MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Άγγελος Χρονόπουλος, ο οποίος τελείωσε το ματς με 18 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Από τους Harmani, πολύ καλός ήταν σε ένα ακόμα ματς ο Νικόλας Ηλιόκαυτος, ο οποίος είχε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Harmani Milano: Αρβανίτης 1, Δεμερτζίδης, Ηλιόκαυτος 10, Καλογερόπουλος, Κωνσταντινόπουλος 4, Νικήτας, Πανουτσόπουλος 13, Παρίσης 2, Τζατζαδάκης 1, Τριανταφύλλου 12

Lakistars: Αγγελόπουλος, Αξιώτης, Κομνηνός 7, Κριτζιώτης 2, Μηλιτσόπουλος 8, Παπαφλωράτος 2, Σιδηρόπουλος 4, Φουντόπουλος 5, Χριστοδουλόπουλος 10, Χρονόπουλος 18