08/07/2024
Kasonic Beers 9 9 14 21 - 53 -
Sacramento Drinks 10 19 14 17 - 60 -

Κέρδισαν και τα προγνωστικά οι Drinks!

Βραδάκι Δευτέρας οι Kasonic Beers υποδέχθηκαν, στο Κάρβουνο, τους Sacramento Drinks για το Top 64 της Summer Development League. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το ροζ φύλλο και προκρίθηκαν στους 32 , επικρατώντας με σκορ 53-60 .

Στα του αγώνα η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε ιδανικά για τους Kasonic , βλέποντας τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα γρήγορο 6-0 στα πρώτα λεπτά , με τους Τσιλιβάκο ,Δημοτζίκη και Λαϊνά να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας. Το σερί έσπασαν οι Ζυγούρης και Ασημακόπουλος , με τους δύο να είναι εύστοχοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας και να μειώνουν στο 4-6. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απάντηση με δίποντο του Ράμμος αλλά με 5-0 σερί πήραν οι Kasonic το προβάδισμα, με τρίποντο του Καρακωνσταντή. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 9-10 χάρης το εύστοχο δίποντο του Γιαννόπουλου από το Mid-Range.

Η δεύτερη περίοδος ήταν η καλύτερη για το Sacramento από μεριάς σκοραρίσματος , με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν 19 πόντους . Το δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 6-6 επιμέρους σκορ στα πρώτα λεπτά , με το Δημοτζίκη να οδηγά την ομάδα του σε αυτό το διάστημα ενώ για τους γηπεδούχους οι Ζυγούρης και Καρακωνσταντής κράταγαν γερά στην επίθεση. Στην συνέχεια ακολούθησε ένα  επιμέρους σκορ 14-3 υπέρ του Sacramento , που τελείωσε το δεκάλεπτο προηγούμενο με σκορ 18-29. Σημαντικός σε εκείνη την περίοδο ήταν ο Γιαννόπουλος που τελείωσε το δεκάλεπτο με 7 πόντους στο κασέ του ενώ παρέα είχε τους Σταυρόπουλο και Λαϊνά με 2 πόντους έκαστος.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια  , οι δύο ομάδες αλλάξανε προσεγγίσεις στον τρόπο παιχνιδιού τους , με  τους Kasonic να ψάχνουν επιλογές έξω από τα 6,75 και να βρίσκουν επιτυχία με τους Ζυγούρη , Καρακωνσταντή και Μπακούρο να πετυχαίνουν από 1 τρίποντο ο καθένας. Από την άλλη το Sacramento με έμφαση στο paint touching , βρήκε σκορ από τον Δημοτζίκη με 8 δικούς του πόντους και από τους Τσιλιβάκος , Ράμμος και Λαϊνάς με 2 πόντους ο καθένας. Η περίοδος έληξε με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την διαφορά των 11 πόντων , με σκορ 32-43.

Το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν το πιο πλούσιο σε σκορ , με τις δύο ομάδες να έχουν υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Ο Σταυρόπουλος άνοιξε το σκορ στην 4η περίοδο με τον Λαϊνά να ακολουθεί με δικό του εύστοχο δίποντο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντο του Καρακωνσταντή και δίποντο του Μπακούρου , ροκανίζοντας σιγά σιγά την διαφορά φτάνοντας την μέχρι το -4 (49-53). Ο Δημοτζίκης βλέποντας ότι οι Kasonic πλησίαζαν επικίνδυνα στο σκορ , πήρε την επίθεση πάνω του και με 5 πόντους του πριν το τέλος χάρισε την νίκη και πρόκριση στο Sacramento , με σκορ 53-60. Για τους γηπεδούχους στην τελευταία περίοδο ξεχώρισε ο Ασημακόπουλος και ο Καρακωνσταντής με 6 πόντους έκαστος ενώ ακολουθούσε ο Μπακούρος με 4 , ενώ για τους φιλοξενούμενους σημαντική ήταν οι δράση του Τσιλιβάκου με 9 τελικές πάσες.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βύρων Δημοτζίκης των Sacramento Drinks, με  20 πόντους, 15 ριμπάουντ και 5 ασίστ . Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αριστείδης Μπακούρος με 13 πόντους, 5 ασίστ ,7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Kasonic Beers (Ασημακόπουλος): Ασημακόπουλος 10 , Ζυγούρης 9(13ρ.) , Καρακωνσταντής 16, Μπακούρος 13, Προσηλιακός , Σπυρίδης 5(9ρ.).

Sacramento Drinks (Τσιλιβάκος): Αναστασίου (8ρ.) , Γιαννόπουλος 13, Δημοτζίκης 20(15ρ.), Λαινάς 8, Μηλίτσης, Ράμμος 8, Σταυρόπουλος 6, Τσιλιβάκος 5(7α.).

Τι μας άρεσε: Το Hustle παιχνίδι των Sacramento Drinks!