04/02/2022
ThunderDogs 13 16 28 12 - 69 -
Transporters 5 11 14 9 - 39 -

Πρόκριση με ωραίο μπάσκετ οι Thunderdogs!

Οι μια κατηγορία πάνω Thunderdogs , μπήκαν με τον αέρα του φαβορί στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους Καπαρελιώτη με 5 και Σεφέρη με 4 πόντους αντίστοιχα να πρωταγωνιστούν , ξέφυγαν 13 – 5. Για τους Transporters ένα τρίποντο έβαλε ο Χ.Γκέος και ένα καλάθι ο Κορώσης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην δεύτερη περίοδο και με συνεχόμενα τρίποντα από Κοψαύτη(2) και Βαβούδη, μείωσαν σε 17 – 16. Στη συνέχεια όμως οι Thunderdogs ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με Πρισιμιτζάκη , Καπαρελιώτη να βάζουν από 5 πόντους και δίποντα από Πίνα και Δημακαρέα, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 29 – 16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς άνοιξε, με τους Thunderdogs να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ και να στέλνουν την διαφορά στο + 27. Σεφέρης και Στεφανέας ήταν πρώτοι σκόρερ με 6 πόντους και ακολούθησαν Καπαρελιώτης και Πίνας από 5 για τους γηπεδούχους. Για τους Transporters που κυνηγούσαν το σκορ, ξεχώρισαν Μαυρίδης, Χ.Γκέος με 4 και ο Κορώσης με ένα τρίποντο(57-30).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο , οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να κατεβάσουν την διαφορά με Κοσμίδη(4),Μαυρίδη και Θ.Γκέο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, όμως οι γηπεδούχοι παρότι κατέβασαν στροφές, με τους Στεφανέα και Πρισιμιτζάκη να βάζουν από 4 πόντους, διαμόρφωσαν το τελικό 69 – 39.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Πρισιμιτζάκης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Κοσμίδης με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Thunderdogs είχαν 25 / 49 δίποντα, 5 / 23 τρίποντα, 4 / 7 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Transporters είχαν 10 / 34 δίποντα, 5 / 24 τρίποντα, 4 / 7 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Thunderdogs (Πίνας): Γιακιντζής 8, Δημακαρέας 10(6ρ.), Καπαρελιώτης 16(8ρ.), Πίνας 5, Πρισιμιτζάκης 11(8ρ.), Σεφέρης 14, Στεφανέας 5(15ρ.).

Transporters (Βρύσης): Βαβούδης 3, Βρύσης, Θ.Γκέος 3(7ρ.),Χ.Γκέος 9,Κορώσης 7,Κοσμίδης 6 (8ρ.) Κοψαύτης 7, Μαυρίδης 4.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι νικητές.