20/05/2023
Sicarios BC 25 21 25 14 - 75 -
Hellas Paper Bears 12 13 9 18 - 52 -

Πρόκριση στους 4 για τους Sicarios!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μεγάλη ένταση και αμφότερες οι ομάδες επέδειξαν αμυντικές και επιθετικές δεξιότητες. Οι Sicarios ήταν πειστικοί κατά τη διάρκεια αυτού του δεκαλέπτου, ο Πολύζος κατάφερε να κυριαρχήσει πετυχαίνοντας αρκετά καλάθια. Οι Hellas Paper Bears προσπάθησαν να ανταποκριθούν, αλλά η άμυνα τους επέτρεψε στους Sicarios να κερδίσουν ένα προβάδισμα με σκορ 25-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Sicarios συνέχισαν να επιδίδονται σε εξαιρετικές αποδόσεις. Οι Μητσάκης και Μαρκίδης επέδειξαν ακρίβεια και αποφασιστικότητα στα σουτ τους. Οι Hellas Paper Bears προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Μπέλλη να αναλαμβάνει την επιθετική ευθύνη, αλλά η άμυνα των Sicarios απέδειξε ότι ήταν δυνατή και αναίρεσε πολλές από τις προσπάθειες τους. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 46-25 υπέρ των Sicarios.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Sicarios συνέχισαν να αναπτύσσουν το παιχνίδι τους με ακρίβεια και ένταση. Ο Παπαθανασίου συνέχισε την καλή του πορεία τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση.Τα ακριβή σουτ και οι εκπληκτικές κινήσεις του έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στους Sicarios. Επιπλέον, οι Μητσάκης και Μαρκίδης συνέβαλαν σημαντικά με την αποφασιστικότητα και το ταλέντο τους, προσφέροντας καλάθια και ασίστ στην ομάδα τους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 61-34 υπέρ των Sicarios, που εδραιώνοντας το προβάδισμά τους.

Κατά τη διάρκεια του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, οι Sicarios διατήρησαν τον αιφνιδιασμό και την επιθετική τους ένταση. Ο Πολύζος συνέχισε να είναι η ακαταμάχητη δύναμη τους την ίδια στιγμή που ο Θεόδωρος Πολυχρονιάδης προσπαθούσε να μειώσει όσο περισσότερο γίνεται την διαφορά. Τελικά η νίκη-πρόκριση θα περάσει στα χέρια των Sicarios με τελικό σκορ 75-52.

MVP του αγώνα είναι ο Σάββας Μαρκίδης ο οποίος έκανε double double με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Hellas Paper Bears άξιος αναφοράς είναι ο Ηλίας Μπέλλης ο οποίος έβαλε 13 πόντους και μάζεψε 5 ριμπαόυντ.

Sicarios BC: Πολύζος 16 (4) , Λεφάκης 6 (2) , Πανταζής 4 , Ρέμπελος 4 , Μητσάκης 19 (4) , Παπαθανασίου 9 (1) , Παπασταθόπουλος , Μαρκίδης 17

Hellas Paper Bears: Φαρμάκης Κ. 2 , Πολυχρονιάδης Χ. 6 , Αλεπάκης , Πολυχρονιάδης Θ. 8 (1) , Παλιογιαννης 6 , Μπέλλης 13 , Κουνατίδης 7 (1) , Φαρμάκης Χ. 5 , Ρίζος 5 (1)