21/06/2023
Iron Maidan 16 11 1 4 - 32 -
Escapers 8 14 6 11 - 39 -

Πρόκριση δια χειρός “άμυνας” οι Escapers!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων στη φάση των 32’ της Development Summer League, οι Escapers πραγματοποίησαν την δεύτερη νίκη στη σειρά επί των Iron Maidan με σκορ 32-39 και πήραν δίκαια τη πρόκριση για την επόμενη φάση. Η παρέα του Τάγκα βρέθηκε στο μείον δεκαεφτά(10-27), κάπου εκεί οι Maidan σταμάτησαν να σκοράρουν, οι Escapers το εκμεταλλεύτηκαν και έφτασαν δίκαια στην επιτυχία αυτή. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

To ξεκίνημα του αγώνα ανήκε στους πράσινους, καθώς κράτησαν τον αντίπαλο κάτω από τους δέκα πόντους και με τους Κόντη και Δημήτρη Μακρή να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 16-8. Από την άλλη πλευρά, ο Γάτος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 5 πόντους.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση στις δύο πλευρές του παρκέ και με επιμέρους 11-2 αύξησαν τη διαφορά στους δεκαεφτά πόντους με σκορ 27-10. Ωστόσο, η αντίδραση των Escapers ήταν άμεση και με σερί 0-12 έκλεισαν το ημίχρονο στο μείον πέντε(27-22). Ο Αγαμέμνων Μαλτέζος είχε 6 πόντους, ενώ 4 είχε ο Τάγκας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τον Κασδαναστάση να πετυχαίνει 4 πόντους οδηγησαν το παιχνίδι στη τελευταία στροφή με το ισόπαλο 28-28. Στα αξιοσημείωτα, το γεγονός ότι οι Maidan πέτυχαν μόλις έναν πόντο.

Στη τέταρτη περίοδο, οι Escapers όντας πιο ψύχραιμοι σε όλες τις τελευταίες κρίσιμες στιγμές του αγώνα, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και συνάμα τη πρόκριση με σκορ 32-39!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Χρηστος Κασδαναστάσης με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γεράσιμος Γεράκος είχε 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ!

Οι Escapers είχαν 13/51 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 4/12 βολές, 38 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 3 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/48 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 2/8 βολές, 55 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 12 λάθη .

Iron Maidan(Δημήτρης Μακρής): Βελιώτης, Γεράκος, Κόντης 7, Αρης Μακρής 2, Δημήτρης Μακρής 8, Θοδωρής Μαλτέζος 2, Αγαμέμνων Μαλτέζος 10, Μπαιλας 3.

Escapers(Τάγκας): Βρακάς 2, Γάτος 10, Δεπάστας 1, Κασδαναστάσης 6, Σιώπκας 10, Τάγκας 6, Τσιγκλιτσής 4.

Τι μας άρεσε : Η άμυνα των Escapers!