13/10/2023
Μινάρ Ηστ 11 10 7 19 - 47 -
New York Prits 10 16 16 16 - 58 -

Κυριαρχία δύο δεκαλέπτων και πρόκριση για τους New York Prits

Οι νεοσύστατοι του New York Prits, παρότι άργησαν να βρουν τα πατήματά τους στο παρκέ, εν τέλει πήραν την πολυπόθητη πρόκριση απέναντι στους Μίναρ Ηστ με 47-58, κάνοντας δύο αψεγάδιαστα δεκάλεπτα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Μιναρ Ηστ να προσπαθούν να χτυπήσουν στις αδυναμίες των αντιπάλων τους, έχοντας το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με 11-7. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Prits παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και με γνώμονα την ευστοχία τους σε σουτ πίσω από τα 6.75 αλλά και την υπεροχή τους στο ριμπάουντ, τελείωσαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 21-23, με επιμέρους 10-16.

Στο β' μέρος, το σκηνικό θα ήταν αντίστοιχο με αυτό του δευτέρου δεκαλέπτου, και τους Prits να "χτυπάνε" από παντού. Έτσι, το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 10-19, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να παίρνουν διαφορά 11 πόντων. Με την επιστροφή των δύο ομάδων, οι Μιναρ Ηστ αυτή τη φορά έδειξαν άλλο πρόσωπο, μειώνοντας ακόμα και στο τρίποντο, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς στο τέλος "μίλησε" η εμπειρία των αντιπάλων τους. Το τελικό σκορ ήταν 47-58.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Κάστης έχοντας 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.