01/10/2023
Αναλώσιμοι 18 15 21 14 - 69 -
Harlems 16 11 10 20 - 57 -

Πρόκριση και ωραίο μπάσκετ από τους Αναλώσιμους!

Γεμάτοι όρεξη και ενέργεια ήρθαν το βράδυ της Κυριακής στο γήπεδο του ΓΣΠ οι Αναλώσιμοι, έτοιμοι να πάρουν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Basketaki cup.  Έτσι έγινε λοιπόν, οι Αναλώσιμοι εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των Harlems και πήραν μια σπουδαία νίκη και πρόκριση με 69-57.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες που μπήκαν δυνατά για να διεκδικήσουν το ματς. Τρομερή αρχή για τους Αναλώσιμους είχε ο Μεϊντάνης ο οποίος σημείωσε 10 πόντους με δύο τρίποντα που είχε συμπαραστάτη τον Χρηστακάκο ο οποίος και αυτός με δύο τρίποντα έβαλε 6 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους ο Κοψιδάς με 4/4 δίποντα είχε 8 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το ταμπλό να γράφει 18-16.

Παρόμοιο με το πρώτο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο καθώς οι δύο ομάδες έπαιζαν ωραίο, επιθετικό μπάσκετ και καμιά δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Κοψιδάς συνέχισε ακάθεκτος να παίζει ρολόι από τα 5 μέτρα και σημείωσε 7 πόντους για τους Harlems. Από την άλλη οι Αναλώσιμοι δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να προηγούνται με 33-27 στο τέλος του ημιχρόνου.

Αποφασισμένοι να τελειώσουν την πρόκριση από νωρίς μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι Αναλώσιμοι παίζοντας εξαιρετική άμυνα αφήνοντας τους αντιπάλους να σκοράρουν μόνο 10 πόντους. Στην επίθεση για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χρηστακάκος (7π) και Μανώλης (7π) και το ταμπλό στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έγραφε 54-37.

Το μόνο που έπρεπε να κάνουν οι γηπεδούχοι για να πάρουν την νίκη ήταν να διατηρήσουν αυτό που έχτισαν στα τρία προηγούμενα δεκάλεπτα. Μπορεί να έσβησαν λίγο τις μηχανές, όμως αυτό δεν τους κόστισε και έτσι επικράτησαν με 69-57 κπαίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλου.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χρηστακάκος Σωτήρης ο οποίος είχε 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μότσιος με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Οι Αναλώσιμοι είχαν 5/9 βολές, 20/45 δίποντα, και 8/28 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 10 λάθη. Από την πλευρά οι Harlems είχαν 7/11 βολές, 22/59 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 12 λάθη.

Αναλώσιμοι (Χρηστακάκος): Μανώλης 13 (1), Λιάσκας 5 (1), Χρονόπουλος 4, Μεϊντάνης 12 (1), Χρηστακάκος 18 (3), Αντωνιάδης 4, Κοταράκος 9, Μπέλλος 4, Καστανιάς, Τόγιας.

Harlems (Μότσιος): Μωυσίδης 6, Μουρτίογλου 3 (1), Τριγωνόπουλος 6, Μότσιος 15 (1), Κοψιδάς 20, Μπουρλός 7

Τι μας άρεσε: Το ωραίο επιθετικό παιχνίδι των δύο ομάδων!