15/06/2023
Τα Βουνά 23 11 15 20 - 69 -
Patras Havalakers 21 21 18 14 - 74 -

Πρόκριση με 2x2 για τους Havalakers

Την αγωνιστική τους κλάση και την εμπειρία τους από μεγάλα παιχνίδια απέδειξαν οι Havalakers, οι οποίοι προκρίθηκαν για ακόμα μια σεζόν στο Final 4. Στην πιο αμφίρροπη μάχη της Master League, οι «κίτρινοι» πήραν και δεύτερη νίκη στις λεπτομέρειες κόντρα στα Βουνά (69-74) και σε συνδυασμό με την επικράτηση του πρώτου ματς, έκλεισαν θέση για την τετράδα, εκεί που περιμένουν τους πρωταθλητές Tech Buddy.

O αγώνας είχε από την αρχή πολύ μεγάλο ενδιαφέρον Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, στηριζόμενες κυρίως στην πολύ καλή τους επιθετική λειτουργία και προσέφεραν πολύ όμορφο θέαμα, καθηλώνοντας τους θεατές που βρέθηκαν στο «Promitheas Park». Το Α' δεκάλεπτο τελείωσε με τα Βουνά να υπερέχουν στα σημεία (23-21).

Στη δεύτερη περίοδο, τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν, καθώς τα Βουνά μπλόκαραν στην πολύ καλή άμυνα των Havalakers, οι οποίοι έβγαλαν ένταση στα μετόπισθεν και δεν επέτρεψαν στους «νερατζούρι» να βρουν εύκολα καλάθια, με την συχνότητα που αυτό συνέβαινε στην πρώτη περίοδο. Παράλληλα, συνέχισαν να αποδίδουν εξαιρετικά στην επίθεση και πήγαν με προβάδισμα στην ανάπαυλα (34-42).

Στην επανάληψη, οι Ηavalakers κατάφεραν να παγιώσουν αυτό το προβάδισμά τους και να γίνουν το ακλόνητο φαβορί για την πρόκριση. Με συνέπεια στην άμυνα και πλουραλισμό και ορθολογικές επιλογές στην επίθεση, έτρεξαν ένα επιμέρους 15-18 στην Γ' περίοδο, γεγονός που τους έφερε μπροστά στο σκορ με +11 (49-60), μπαίνοντας από εξαιρετική αφετηρία στο τελευταίο δεκάλεπτο,

Στην τελευταία περίοδο τα Βουνά κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια και έδωσαν τη μάχη τους για να επιστρέψουν και να διεκδικήσουν τη νίκη και την πρόκριση. Ωστόσο, οι Havalakers έμειναν ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία, και τελικά έφτασαν στο πολυπόθητο ροζ φύλλο (69-74), αφήνοντας εκτός συνέχειας τα Βουνά.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Παπαδόπουλος με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.