62
86ers 15 19 18 10 - 62 -
Agxialos Legends 19 14 20 22 - 75 -

Πρόκριση με εκπληκτική 4η περίοδο οι Agxialos Legends

Σε έναν αγώνα που ήταν αρκετά αγχωτικό στο μεγαλύτερο μέρος του, οι Agxialos Legends πήραν την νίκη και πρόκριση επί των 86ers με 62-75. Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 0-8 των Agxialos Legends για τα πρώτα 2:45. Η απάντηση δόθηκε καθώς οι 86ers έκαναν και αυτοί το δικό τους σερί με 7-0. Έπειτα οι ομάδες έπαιξαν πιεστικές άμυνες και το σκορ έμεινε σταθερό στο 7-8 μέχρι τη μέση της περιόδου. Οι Agxialos Legends κατάφεραν να ανεβάσουν το ρυθμό τους και τη διαφορά στο +6 (9-15). Το τέλος της περιόδου βρήκε τους Agxialos Legends μπροστά με 15-19.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι 86ers μπήκαν δυναμικά και πέρασαν μπροστά μετά το σερί τους με 7-0 (22-19). Οι 86ers είχαν ισχνό προβάδισμα αλλά μπόρεσαν να το κρατήσουν για το μεγαλύτερο κομμάτι του δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες έμεινα κοντά μέχρι το τέλος της περιόδου όπου οι 86ers ήταν μπρστά με 34-33.

Ακόμα ένα δεκάλεπτο ξεκίνησε με δυναμικό σερί κάποιας ομάδας. Σε αυτή την περίπτωση οι Agxialos Legends έκαναν σερί 0-7 και πήγαν το σκορ στο 34-40. Αλλά οι 86ers δεν έμειναν άπραγοι και έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία στο 42-42, 4:42 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η διαφορά δεν ανέβηκε πάνω από ένα καλάθι. Αυτό έμεινε μέχρι την τελική κόρνα της περιόδου όπου οι Agxialos Legends ήταν μπροστά με 52-53.

Η 4η περίοδος άνηκε αποκλειστικά στους Agxialos Legends. Άρχισαν να παίρνουν διαφορά και δεν κοίταξαν καθόλου πίσω τους. Κατάφεραν να πάρουν το παιχνίδι με διαφορά 13 πόντων και επιμέρους σκορ 10-22 για την περίοδο. Τελικό αποτέλεσμα 62-75 και πρόκριση στους ημιτελικούς της Summer Master όπου θα βρουν αντιμέτωποι με τον νικητή του αγώνα Salo Nics-Chicago Fools.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Φορίδης με 27 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των 86ers διακρίθηκε ο Θανάσης Σπυρόπουλος με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

86ers: Μουτσέλης Γ. 16, Μουτσέλης Μ. 5 (1), Μπεγγλόπουλος 4, Σπυρόπουλος 29 (4), Συμεωνίδης 8 (2)

Agxialos Legends: Αλεξανδρίδης 9 (1), Βουλκίδης 0, Γιαχανατζής 11 (2), Ευαγγελίδης 6, Καζής 4, Καραγκιαούρης 6, Μαρκόπουλος 6 (2), Μαυρίδης 6, Μπίσκας 0, Παράσχος 0, Πρωτογερόπουλος 0, Φορίδης 27 (4)