21/06/2023
Nobelistes 12 6 6 6 - 30 -
Bar Χελώνα 12 8 11 9 - 40 -

Πρόκριση με «γρανιτένια» άμυνα για τη Bar Xelona

Μετά από ένα παιχνίδι με πολύ χαμηλό σκορ και μέτριο αγωνιστικά θέαμα, η Bar Xelona πήρε τη νίκη κόντρα στους Nobelistes (30-40) και πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση της Development League. Εκεί, οι «μπλαουγκράνα» θα παίξουν κόντρα στους Mpekrim Team, με έπαθλο μια θέση στον μεγάλο τελικό της κατηγορίας.

Το ματς ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τις «χελώνες», που είδαν τους Nobelistes να τους αιφνιδιάζουν και να προηγούνται με 12-3 στο πρώτο πεντάλεπτο, παίρνοντας πολλές λύσεις μέσω του transition. Σταθόπουλος και Λίτης όμως, άλλαξαν την εικόνα του παιχνιδιού άμεσα και η Α' περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία (12-12).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο Β' δεκάλεπτο, με τις άμυνες των δύο αντιπάλων να κυριαρχούν και τους Nobelistes να μην μπορούν να αξιοποιήσουν την ενέργεια και τη φρεσκάδα τους, μπλοκάροντας από τη ζώνη της Bar Xelona. Οι «μπλαουγκράνα» άρχισαν να πηγαίνουν το τέμπο εκεί που ήθελαν οι ίδιοι και πήγαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα (18-20).

Στην επανάληψη, η κυριαρχία της Bar Xelona έγινε πια ολοφάνερη, καθώς οι Nobelistes αδυνατούσαν να βρουν λύσεις έξω από τα 6,75. Με τον Λίτη να πρωταγωνιστεί και να κάνει θραύση μέσα στη ρακέτα, οι «μπλαουγκράνα» έκλεισαν τη Γ' περίοδο με μια σημαντική διαφορά, για τα δεδομένα του αγώνα (24-31).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Nobelistes δεν είχαν τις λύσεις για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Αντιθέτως, η Bar Xelona έφτασε ακόμα και σε διψήφιες διαφορές και τελικά σφράγισε με άνεση την πρόκριση (30-40), η οποία πανηγυρίστηκε δεόντος από τους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι ήταν η πιο φορμαρισμένη ομάδα στο Basketaki τους τελευταίους μήνες.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κακλαμάνης με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ για τους νικητές.