03/05/2023
Basketόσαυροι 24 25 27 9 - 85 -
Monstars 20 20 17 15 - 72 -

Πρόκριση με όμορφο μπάσκετ για τους Basketόσαυρους!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι δύο ομάδες στην προσπάθεια τους να πάρουν το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι Basketόσαυροι όπου με τα καλάθια του Τσαβλίδη και του Χοπτερίδη πήραν κεφάλι στο σκορ. Οι Monstars απάντησαν γρήγορα με τις προσπάθειες του Εμμανουήλ Στράντζαλη και του Κωνσταντίνου διαμορφώνοντας το 24-20.

Συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό οι Basketόσαυροι στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Παπανικολάου και του Πρεβενά. Οι Monstars βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Νίκου Στράντζαλη και του Αγατσιώτη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 49-40.

Οι Basketόσαυροι ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο και με τους Τσιγαρίδα και Καμπέρη να είναι ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν να τρέξουν ένα μεγάλο σερί και να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας. Οι Monstars προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Αργυρίου και του Καντζαρίδη, όμως πλήρωσαν την αστοχία τους από την περιφέρεα και με αυτόν τον τρόπο είδαν το σκορ να φτάνει το 76-57

Οι Monstars αντέδρασαν στην τέταρτη περίοδο και προσπάθησαν να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι με τα μεγάλα καλάθια από τον Νίκο και τον Εμμανουήλ Στράντζαλη, όμως οι Basketόσαυροι με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να πάρουν την νίκη με το τελικό 85-72.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Τάσος Τσαβλίδης με 35 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Για τους Monstars ξεχώρισε ο Εμμανουήλ Στράντζαλης με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Basketόσαυροι: Χοπτερίδης 10, Πρεβενάς 3(1), Καμπέρης 8, Τσιγαρίδας 6, Κιούσης 2, Τσαβλίδης 35(7), Παπανικολάου 18(6), Κετενίδης 3.

Monstars: Αργυρίου 4, Αγατσιώτης 5(1), Ε. Στράντζαλης 20(2), Πετάβρατζης 4, Ν. Στράντζαλης 21(5), Καντζαρίδης 11, Κωνσταντίνου 6, Τσιαδήμος, Μαραντίδης 1, Νικολαϊδης.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση από τυ Εμμανουήλ και τον Νίκο Στράντζαλη.