12/04/2023
Brotherhoops 14 13 21 23 - 71 -
Destroyed Pistons 18 12 9 30 - 69 -

Πρόκριση σε ματς «θρίλερ» για τους Destroyed Pistons!

Ένα τρομερό παιχνίδι σε ένταση και εξέλιξη έγινε το βράδυ της Μεγάλης Τετάρτης 12 Απριλίου στον Σπάρτακο, όπου Brotherhoops και Destroyed Pistons πάλεψαν για μία θέση στους «8» της Development 2 League και την άνοδό τους στην Development. Παρόλο που στο δεύτερο ημίχρονο οι Brotherhoops κρατούσαν προβάδισμα πρόκρισης, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν πολύ καλά στο καθοριστικό σημείο του ματς και εκμεταλλευόμενοι το υπέρ τους +5 από το πρώτο παιχνίδι (56-51), ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν παρά την ήττα με 71-69. Έτσι τα «Πιστόνια» εξασφάλισαν την άνοδό τους και πλέον θα βρουν στο δρόμο τους την Space Hellas 2.

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 4 πόντους και προηγήθηκαν με 4-13. Ο Ζαφειρόπουλος προσπαθούσε να δώσει λύσεις επιθετικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι πλησίασαν στον δίποντο με τον Βουγά (11-13), αλλά οι Pistons κράτησαν σταθερά το προβάδισμα, με το σκορ να δείχνει 14-18 έπειτα από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Brotherhoops πήραν κεφάλι στο σκορ στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Κωτσάκη να γράφει το 19-18. Η αντίδραση ήταν άμεση από την πλευρά των φιλοξενούμενων, με τον Σαχινίδη να παίρνει μπρος και με ένα προσωπικό σερί να στέλνει την ομάδα του στο 19-26. Οι γηπεδούχοι ωστόσο συνέχισαν την προσπάθειά τους και μέχρι την ανάπαυλα κατάφεραν να μειώσουν την απόσταση, πλησιάζοντας στο 27-30.

Το πρώτο… μήνυμα είχε σταλθεί από τους Brotherhoops, οι οποίοι ήταν διατεθειμένοι να παλέψουν και η αντεπίθεση συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Κωτσάκης και Χάλαρης έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους, ενώ ο δεύτερος με τρίποντο έγραψε το 37-30, με τους Brotherhoops να έχουν σκορ πρόκρισης. Οι Destroyed Pistons τα είχαν βρει σκούρα κόντρα στην αντίπαλη άμυνα και ο πρώτος τους πόντους στο δεκάλεπτο ήρθε έπειτα από επτάμιση λεπτά από τον Μπίτζιο (43-32). Ο νεαρός των Pistons έδωσε ενέργεια επιθετικά, όμως το πέρας του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Brotherhoops να προηγούνται 48-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός είχε πλέον ανέβει για τα καλά, με το πάθος να… ξεχειλίζει και από τις δύο πλευρές. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα, με την προσπάθεια των Destroyed Pistons να επικεντρώνεται πλέον στο να ρίξουν τη διαφορά, ώστε να φανεί χρήσιμο το +5 του πρώτου παιχνιδιού. Με το σκορ στο 66-60, ο Σαχινίδης ήταν εκείνος που ανέλαβε το τρίποντο και με «κρύο αίμα» διαμόρφωσε το 66-63. Τη «σκυτάλη» πήρε ο Ρουκουνάκης ο οποίος με νέο σουτ πίσω από τα 6,75 εκτέλεσε για το 66-66. Η αγωνία πλέον είχε χτυπήσει «κόκκινο», με το μομέντουμ να είναι στην πλευρά των φιλοξενούμενων. Οι Destroyed Pistons δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν πάνω από τους 3 πόντους και έτσι το τελικό 71-69 ήταν το σκορ που τους έδωσε την πρόκριση στους «8».

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ρήγας Κωτσάκης με 28 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ. Από τους Destroyed Pistons εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Νίκος Ρουκουνάκης με 11 πόντους, 2 κλεψίματα και 8 ριμπάουντ.

Οι Brotherhoops ολοκλήρωσαν το ματς με 21/48 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 5/11 βολές, 35 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Destroyed Pistons είχαν 19/49 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 7/20 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Brotherhoops (Βουγάς): Βουγάς 9(4ρ.), Χάλαρης 8(12ρ.), Βιτανόπουλος 2(3ρ.), Ζαφειρόπουλος 4(1ρ.), Κωτσάκης 28(8ρ.), Τζεβελέκος 5(6ρ.), Καπουράλος 15(1ρ.)

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος): Σαχινίδης 25(3ρ.), Καλογερόπουλος 3(5ρ.), Τζούμας 3(1ρ.), Μητσογιάννης 8(10ρ.), Θηβαίος 4(3ρ.), Σπανόπουλος, Ρουκουνάκης 11(8ρ.), Μπίτζιος 15(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο ματς.