22/12/2021
Phoenix Bums 12 21 12 12 10 67 -
Λεγάμενοι BC 14 11 16 16 9 66 -

Πρόκριση στην παράταση για Bums!

Ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες παρακολουθήσαμε το βράδυ της Τρίτης στο ΣΕΦ, με την παρέα του Κοβάτσου να παίρνει τη νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου, με 67-66 απέναντι στους Λεγάμενους, με τις δύο ομάδες να χρειάζονται το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να… λύσουν τις διαφορές τους.

Τα μικρά ρόστερ των δύο ομάδων δεν υπήρξαν… ανασταλτικός παράγοντας για τον ρυθμό του αγώνα, με τους παίκτες να τρέχουν σε κάθε δυνατή ευκαιρία, τους Παπαντωνίου (2) και Σκαμαγκά να εκτελούν από μακρυά, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 12-14 για Λεγάμενους.

Ένα μικρό διάστημα με απανωτά λάθη εκατέρωθεν και άστοχα σουτ είχαμε στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Bums να είναι όμως λίγο καλύτεροι και να εκμεταλλεύονται την καλή μέρα του Γιάννη του Παπαντωνίου καθώς και την ποιοτική προσθήκη του Διαμαντόπουλου ο οποίος έδειξε να… κολλάει με το καλημέρα με τους πορτοκαλί, με την παρέα του να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 33-25.

Ο Θρουβάλας ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο και με τέσσερις γρήγορους πόντους, μείωσε στο 35-31, με τον Δασκαλόπουλο να βοηθά και αυτός με προσπάθειες μέσα από τη ρακέτα, με τους Bums να καταφέρνουν με καλές άμυνες στο τέλος να μείνουν μπροστά στο σκορ, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 45-41 για την παρέα του Κοβάτσου.

Συνεχόμενα τρίποντα του… συγκινητικού Βρεττάκου έφεραν το παιχνίδι στον πόντο, άλλο ένα του Σκαμαγκά έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά, με το εκπληκτικό αυτό τέταρτο δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ ισόπαλο 57-57, με τους Μπαλτζόγλου και Θρουβάλα να χάνουν από δύο βολές που θα μπορούσαν να δώσουν τη νίκη για την ομάδα τους, με τους Bums να παίρνουν στην παράταση τη νίκη – πρόκριση με το τελικό 67-66.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κοβάτσος με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Από Λεγάμενους καλός ήταν ο Πάρης Δημουλιάς με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, μια ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 10/51 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 9/19 βολές, 45 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 15 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/29 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 12/18 βολές, 46 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 18 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος) : Παλαμιδάς 14, Παπαντωνίου 26, Βονετσιάνος 5, Διαμαντόπουλος 4, Μπαλτζόγλου 8, Κοβάτσος 10 (13 ριμπ.).

Λεγάμενοι (Βρεττάκος) : Βρεττάκος 20, Θρουβάλας 8, Δημουλιάς 15 (14 ριμπ.), Δασκαλόπουλος 6 (15 ριμπ.), Σκαμαγκάς 17.

Τι μας άρεσε : Το όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες, παρά τον δυνατό αγώνα!