03/04/2024
Gran Camaria 14 11 29 9 - 62 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 22 9 11 19 - 61 -

Το άξιζαν και οι δύο, την πρόκριση ο Αρισταίος!

Το βράδυ της Τετάρτης 3 Απριλίου στο Basketaki Arena, σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και το ενδιαφέρον να μένει αμείωτο και στα 40 λεπτά , ο Αρισταίος με κατάθεση ψυχής στο τελευταίο δεκάλεπτο, επέστρεψε από το - 14 και παρά την ήττα του από τα Gran Camaria με 62 – 61 πήρε την πρόκριση και παράλληλα την άνοδο στην Μaster League.

Το παιχνίδι ήταν πιο ανοιχτό από ότι περιμέναμε στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες σκόραραν σχετικά εύκολα με τον Αρισταίο να είναι από την αρχή σε θέση οδηγού. Το σύνολο του Δεμέναγα έκανε δαιμονισμένο πεντάλεπτο πυροβολώντας από την περιφέρεια με Τζίγκο(2) – Gjini, έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό και με την ψυχραιμία του Δημητράτου από τις βολές, έστειλε τη διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό. Στη συνέχεια τα Camaria που είχαν πολύ άγχος στο ξεκίνημα, έβγαλαν μια μίνι αντίδραση με μπροστάρηδες τους Μπασδάνη(4) - Πέργουλη(4) και πλησίασαν 14 – 22.

Οι άμυνες υπερίσχυσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε αρκετά πιο κλειστό, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να κρατούν την πρωτοπορία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Δρόσος με τρίποντο και Τζίγκος, Δημητράτος , Δούρος τις λύσεις για τους Τζιώτες, ενώ τα Camaria κουβαλούσαν Πέργουλης, Μπασδάνης και Κανετάκης με 3 πόντους αμφότεροι, για το 25-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν μια απίστευτη παθιάρικη και μπασκετική παράσταση από τα Gran Camaria. Οι Κίτρινοι βγάζοντας τρομακτική ενέργεια στην άμυνα απέκτησαν ψυχολογία και με τον Κουντούρη να δίνει το έναυσμα με 7 πόντους, τον Γ.Ζαλακώστα να χτυπάει στο ανοιχτό γήπεδο με 9 πόντους και τον Μπασδάνη να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του με 10, έκαναν σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα και ξέφυγαν ακόμα και με +14! Για την ομάδα του Δεμέναγα που έχασε εντελώς το μυαλό της από ένα σημείο και μετά, διασώθηκε ο Μανούρης με 5 πόντους(54-42).

Με τους γηπεδούχους να έχουν σκορ πρόκρισης κυλούσε η μεγαλύτερη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου και τον Αρισταίο με τρομερό Δημητράτο(7) και τον Παούρη να σκοράρει δις από τα 6.75 να ροκανίζει τη διαφορά και να πλησιάζει 62 – 54 δυόμιση λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Στον εναπομείναντα χρόνο του αγώνα, η ομάδα του Δεμέναγα συνέχισε την αντεπίθεση διαρκείας, μείωσε στον πόντο με καλάθια από Δρόσο και Gjini και το χαμένο τρίποντο του Ζαλακώστα στο φινάλε, διαμόρφωσε την τελική έκβαση, με τα Camaria να παίρνουν τη νίκη με 62 – 61 και τον Αρισταίο τεράστια πρόκριση – άνοδο στην Μaster League.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Βασίλης Μπασδάνης με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τον Αρισταίο ξεχώρισε ο Αριστείδης Δημητράτος με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Gran Camaria(Αθανασίου): Δερμιτζάκης 6(7ρ.), Γ.Ζαλακώστας 16, Β.Ζαλακώστας 5(7ρ.),Ν.Ζαλακώστας,Κανετάκης 3, Κουντούρης 7,Μαρίνος 2, Μπασδάνης 17(7ας.), Πέργουλης 6(11ρ.).

Αρισταίος(Δεμέναγας):Gjini 7, Δημητράτος 15(8ρ. - 8 ας.), Δούρος 6(11ρ.), Δρόσος 4, Μανούρης 9, Παούρης 8, Περδικάρης, Τζίγκος 11, Τούντας 1.

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο σκορ και το συγκλονιστικό φινάλε!