08/07/2024
Iron Maidan 6 13 18 8 - 45 -
Fast Break 20 20 9 23 - 72 -

Την πρόκριση οι Fast Break!

Έπειτα από μια αναμέτρηση στην οποία κυριάρχησαν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, οι Fast Break πήραν τη νίκη και συνάμα την πρόκριση για τη φάση των 32 της Development απέναντι στους Iron Maidan, με τελικό σκορ 45-72.

Ονειρικό θα χαρακτηριζόταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στον αγώνα, καθώς με σωστό και σκεπτόμενο μπάσκετ πήραν μεγάλο προβάδισμα, με τους Μπουλαξή και Γκιουλιστάνη με όμορφες και... old school προσπάθειες να βάζουν τη σφραγίδα τους. Ο Λημνίδης αποτέλεσε μόνιμη απειλή για την αντίπαλη ομάδα, τόσο μακρυά όσο και κοντά στο καλάθι, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 6-20. Ο Κεραμάρης έδινε το δικό του... σόου και με άνεση τόσο στο σκοράρισμα όσο και στο ριμπάουντ δεν έδινε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους, με τους Καλκοπέδη και Κίσσα να φεύγουν από τη μετριότητα και να μειώνουν στο 19-40.

Ο Μαλτέζος ανέβηκε πολύ, έγινε ακόμα πιο επιθετικός και άφησε πίσω του το άστοχο πρώτο ημίχρονο. Οι Τσεκούρας και Λημνίδης προσπάθησαν να τον βοηθήσουν, με τον Αυλωνίτη όμως να πατάει καλά και να αποτελεί... φόβητρο κοντά στο καλάθι! Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 37-49, με την αναμέτρηση να δείχνει πως έχει ακόμα... ψωμάκι! Όχι όμως, δεν ήταν έτσι.. Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν τόσο πολύ την πρόκριση, κράτησαν το μυαλό τους καθαρό, άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και άνοιξαν ακόμα παραπάνω την ψαλίδα του σκορ, με το τελικό 45-72 να τους δίνει την πρόκριση για τη φάση των 32 της Development, όπου θα αντιμετωπίσουν τα Ναυάγια!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Κεραμάρης με 28 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θοδωρής Μαλτέζος με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη.

Iron Maidan (Μακρής): Μαλτέζος 18, Κίσσας 18, Καλκοπέδης 3, Κατσάνος, Λημνίδης 18, Μακρής 1, Τσεκούρας 2.

Fast Break (Μπουλαξής): Αυλωνίτης 4, Γκιουλιστάνης 13, Κεραμάρης 28, Μπουλαξής 19, Μπούκας 6, Ωραιόπουλος 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!