09/10/2024
Gladiators 24 3 16 13 - 56 -
Γιουγκοπιάστηκα 6 13 19 10 - 48 -

Νίκη και πρόκριση για τους Gladiators!

Οι Gladiators ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς με πολύ γρήγορο ρυθμό στην επίθεση, καυτό τον Τσακίρη με τρία τρίποντα και ογκόλιθο μέσα στη ρακέτα του Ζαΐμη με 8 πόντους, έχτισαν διαφορά 18 πόντων. Σακαρέλλος με τρίποντο και Μπουζιάνης από κοντά τα μοναδικά καλάθια στο πολύ κακό διάστημα της Γιουγκοπιάστηκα.

Οι Gladiators ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με γκολ φάουλ του Μισιχρόνη , αλλά στην συνέχεια σίγησαν για τα καλά! Η Γιουγκοπιάστηκα ανέβαζε σταδιακά την απόδοσή της, έκλεισε όλους τους διαδρόμους στην άμυνα και με τον Κορωνάκο να αναλαμβάνει δράση με 4 πόντους και τους Σακαρέλλο – Παπαγεωργίου να πετυχαίνουν από 3, έτρεξε επιμέρους 0 – 13 και μείωσε 27 – 19 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με Σακαρέλλο – Παπαγεωργίου να πυροβολούν από την περιφέρεια με δύο τρίποντα έκαστος και τον εκρηκτικό Κορωνάκο να πετυχαίνει 6 πόντους κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμα και στο καλάθι, με τους Gladiators να παίρνουν τα ηνία μετά το πεντάλεπτο και με πρώτο βιολί τον Τσακίρη με 8 πόντους, τον Ζαΐμη να βάζει 4 και τον Καραμπέτσο ένα τρίποντο , να ξεφεύγουν με 43-38.

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, η Γιουγκοπιάστηκα παρά το σοκ του τραυματισμού του Σακαρέλου προσπαθούσε κατά διαστήματα με τον Κορωνάκο(6) να μπεις στην διεκδίκηση της νίκης, όμως οι Μονομάχοι με τις παλιοσειρές Τσακίρη και Μισιχρόνη να αναλαμβάνουν δράση με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα, πήραν τη νίκη – πρόκριση με 56 – 48.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Ζαΐμης με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παντελής Κορωνάκος με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Gladiators (Μισιχρόνης): Βαταλίδης, Ζαΐμης 14(12ρ.), Καραμπέτσος 3, Μαρούσκος, Μισιχρόνης 8, Μωραΐτης 2, Νάννος, Πρίτσος 4 , Τσακίρης 22, Τώνης, Ψαράκης 3(7ρ.).

Γιουγκοπιάστηκα(Σακαρέλος): Γεωργιλάς 5, Κορωνάκος 17(9ρ.), Κύρκος, Μπαντράς, Μπουζιάνης 4, Παπαγεωργίου 9, Πατάγιας 1, Πουριέζης, Σακαρέλλος 12.

Τι μας άρεσε: Το καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο των μετέπειτα νικητών.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του γίγαντα Κωνσταντίνου Σακαρέλου.