ReTirees 12 11 8 14 - 45 -
Phoenix Bums 8 5 14 13 - 40 -

Έκαναν το 3 στα 3 και πήραν την πρόκριση οι ReTirees!

Τρίτο και τελευταίο παιχνίδι για την φάση των ομίλων του Basketaki Cup, με τους Retirees να κάνουν το 3 στα τρία και να προκρίνονται στη φάση των 64!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Retirees ήταν αυτοί που πάτησαν καλύτερα στο παρκέ. Με τον Σκοπελίτη να κάνει ότι θέλει κάτω από το καλάθι, πετυχαίνοντας όλους τους πόντους για την ομάδα του εκτός από 2 που τους πέτυχε ο Τσιλάβης, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά με τους  Φρέρη, Μοσκόφογλου και Δεδούση πίσω από την γραμμή των 6,75.

Στο δευτερο δεκάλεπτο οι Retirees αύξησαν κατά πολύ την διαφορά στον αγώνα. Ο Σκοπελίτης συνέχισε να διαλύει την άμυνα των Bums μαζί με τους Πλεξουσάκη και Στόλη. Οι Phoenix Bums είδαν την ομαδα τους να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διαφορά 10 πόντων, με τους Δεδούση και Μοσκόφογλου να βοηθούν επιθετικά.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν καλά την άμυνα των Retirees, καθώς στα πρώτα λεπτά έτρεξαν ένα σερί 0-8 και έφτασαν την διαφορά στο καλάθι.  Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Λαδάς και Μοσκόφογλου. Οι γηπεδούχοι απ'την άλλη έβγαλαν αντίδραση και ξεπέρασαν τους αντιπάλους τους για τέσσερις στα τέλη της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν παρόμοιος με του πρώτου ημιχρόνου. Οι Retirees κράτησαν την διαφορά ασφαλείας μέχρι τέλους,  με τους Σκοπελίτη, Κτιστάκη και Πλεξουσάκη. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 5 στο τέλος της περιόδου με τους Μοσκόφογλου και Δεδούση. Έτσι οι Retirees πήραν την νίκη-πρόκριση με σκορ 45-40.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο  Κωνσταντίνος Σκοπελίτης με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ,  ενώ από τους Bums ξεχώρισε ο Βασίλης Μοσκόφογλου με 17 πόντους 12 ριμπάουντ (double-double).

Retirees (Σκοπελίτης): Κτιστάκης 4, Λαρεντζάκης, Πλεξουσάκης 7, Σαρρής, Σκοπελίτης Κ. 18, Σκοπελίτης Μ. 6, Στόλης 4, Τσιλάβης3

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Γαδ, Δεδούσης 10, Καβάτσος, Λαδάς 6, Μοσκόφογλου 17, Μπαλτζόγλου 1, Ράπτης 0, Φρέρης 6, Φωτόπουλος.

Τι μας άρεσε: Ο ασταμάτητος μέσα στο ζωγραφιστό Κωνσταντίνος Σκοπελίτης!